BRONISŁAW „BRUNO” BĄK, BRUNO BAK

Witrażysta, grafik, rzeźbiarz, drzeworytnik, wykładowca amerykańskich uczelni. Projektant i wykonawca imponującego witraża w kościele św. Jana w Collegville w stanie Minnesota. Dla Amerykanów – Bruno Bak.

Ur. 1922 w Lesznie – zm. 1981 Statesboro, Georgia, USA.

Walczy w polskiej armii, podczas kampanii wrześniowej zostaje jako jeniec skierowany do pracy przymusowej. W roku 1943 zaś, po próbie ucieczki, osadzony w obozie jenieckim we Francji.

Po wojnie mieszka i studiuje na Freie Akademie w Mannheim pod kierunkiem Paula Bergera-Bergnera. Już tutaj jego talent zyskuje powszechne uznanie. Do końca życia będzie tworzył, intensywnie eksperymentował z formą.

W roku 1952 postanawia wyjechać wraz z żoną Hedi do USA. Znajduje zatrudnienie w Chicago, w pracowni witraży. Od roku 1958 wykłada w College of Saint Benedict and Saint John’s University w Collegeville w Minnesocie. Prowadzi zajęcia z grafiki i rysunku oraz warsztaty wzornicze. W roku 1961 własnoręcznie kończy swoje opus magnum – imponujący witraż w kościele św. Jana w Collegville w stanie Minnesota. W latach 1962-1967 jest wykładowcą wykładowcą w Dominican College w Racin, Winconsin. Lata 1970-1973 spędza we Francji. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych zostaje wykładowcą w Georgia Southern College w Statesboro w stanie Georgia.

Witraże Bronisław Bąka cieszą oczy wiernych Temple Emmanuel w Chicago i katedry w Kalamazoo w stanie Michigan.

Źródło: Bronisław “Bruno” Bąk – sztuka to eksperyment, Zuzanna Ducka-Lubas, bakart-museum.org

Foto: Sharon Mollerus, witraż Bronisław Bąka z kościoła św. Jana w Collegeville.