Piotr Beczała, LiceuOperaBarcelona, CC BY 3.0 Deed
Piotr Beczała, LiceuOperaBarcelona, CC BY 3.0 Deed

PIOTR BECZAŁA

Śpiewak operowy – tenor liryczny, laureat International Opera Award.

Ur. 28.12.1966 w Czechowicach-Dziedzicach.

Kończy technikum mechaniczne z zamiarem zostania inżynierem. Zmienia jednak zdanie i rozpoczyna studia w Akademii Muzycznej w Katowicach. Po studiach jedzie pożyczonym od ojca samochodem do Linzu na przesłuchanie. W rezultacie od razu zdobywa angaż w tamtejszym Landestheater. Śpiewa tam przez kolejne pięć lat, jednocześnie występując gościnnie w Salzburgu.

Od roku 1997 Piotr Beczała związany jest z operą w Zurychu. Występuje na najbardziej prestiżowych światowych scenach, przez wiele autorytetów zaliczany jest do ścisłej czołówki śpiewaków lirycznych.

Salzburger Festspiele 2012 – Piotr Beczała jako Rudolfo i Anna Netrebko jako Mimì w Cyganerii, aut. Luigi Caputo, CC BY 3.0
Salzburger Festspiele 2012 – Piotr Beczała jako Rodolfo i Anna Netrebko jako Mimì w Cyganerii, aut. Luigi Caputo, CC BY 3.0

Za nagranie „La Traviata” w roku 2007 otrzymuje nominację do nagrody Grammy w kategorii „najlepsze nagranie operowe”. W roku 2018 odbiera prestiżową International Opera Award, w tym przypadku w kategorii „najlepszy śpiewak”.

Piotr Beczała zostaje laureatem Erwin Piscator Award 2020. Uzasadnienie brzmi: „za wspaniałe osiągnięcia artystyczne, jako jeden z wiodących tenorów świata oraz poświęcenie w przedstawienie postaci, w które wciela się na scenie”. Erwin Piscator Award Society wręcza swoją nagrodę artystom, którzy „dzięki swojemu kunsztowi przyczyniają się do wzbogacenia nas wszystkich jako ludzkości”.

Album z wyborem pieśni Moniuszki i Karłowicza, nagrany z austriackim pianistą Helmutem Deutschem, otrzymuje w tym samym roku nagrodę Diapason d’Or od krytyków francuskiego pisma muzycznego Diapason.

Korzystano m.in. z: piotrbeczala.com, culture.pl, kultura.onet.pl

MUZYCY I KOMPOZYTORZY