fotografia pracowni Michała Batorego z ekspozycji Arts Decoratifs 2011, lic. CC BY-SA 2.0
fotografia pracowni Michała Batorego z ekspozycji Arts Decoratifs 2011, lic. CC BY-SA 2.0

MICHAŁ BATORY

Grafik-plakacista, od wielu lat związany z Paryżem.

Ur. 25.08.1959 w Łodzi.

Jako absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych wyjeżdża do Paryża. Przez pierwsze lata we Francji pracuje w agencjach graficznych, w 1994 roku decyduje się na podjęcie pracy indywidualnej.

Właściwie od początku kariery zajmuje się plakatami. Podkreśla, że przekaz plakatu musi być w specyficzny sposób zaszyfrowany, inaczej mówiąc – możliwy do zinterpretowania na wiele sposobów, a najlepszą galerią dla jego prac są ulice.

Prace Batorego prezentowane są na wystawach indywidualnych i grupowych na całym świecie: docierają m.in. do Ameryki Południowej, Stanów Zjednoczonych i Chin.

Michał Batory jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym francuskiej National Grand Prize of the Cultural Displays za plakat „The Leningrad Headquarters” i I nagrody Międzynarodowego Festiwalu Chaumont.

W dorobku ma projekty identyfikacji wizualnej dla muzeów, festiwali i teatrów.

Do dziś pozostaje w kontakcie z Polską. Dzięki współpracy z Operą Novą w Bydgoszczy i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (dla którego zaprojektował logo). Od 1995 roku współpracuje też z wydawnictwem Drzewo Babel.

Bez wątpienia warto zajrzeć na stronę internetową Michała Batorego. Znajdziemy tu bogaty zbiór plakatów polskiego artysty, listę wystaw i nagród.

Korzystano m.in. z: drzewobabel.pl, michalbatory.com

Foto: fotografia pracowni Michała Batorego z ekspozycji Arts Decoratifs 2011, lic. CC BY-SA 2.0

SZTUKI PLASTYCZNE