ARTUR RUBINSTEIN

Jeden z najbardziej uznanych pianistów świata.

Ur. 28.01.1887 r. w Łodzi – zm. 20.12.1982 r. w Genewie.

Naukę muzyczną rozpoczyna u Adolfa Prechnera w Łodzi. W roku 1897 wyjeżdża do Berlina uczyć się w Wyższej Szkole Muzycznej. Debiutuje 1 grudnia 1900 r. w berlińskiej Beethoven-Saal, w roku 1902 koncertuje w Filharmonii Warszawskiej, w Szwajcarii gra przed Paderewskim. W roku 1904 przenosi się do Paryża. W wieku 17 lat rozpoczyna samodzielne życie koncertowe, grywa na scenach Paryża, Berlina, Londynu, różnych miast Polski.

W 1906 r. wyrusza w tournee po Stanach Zjednoczonych. Z wielu anegdot, ale też z pamiętnika samego Rubinsteina, wyłania się obraz człowieka niezwykle leniwego, rozrzutnego, o wielkim talencie, ale jeszcze większej pasji do luksusowego życia na koszt innych.

W roku 1939 wyprowadza się do Stanów Zjednoczonych, koncertuje m.in. na rzecz uchodźców z okupowanych krajów Europy. W roku 1945, będąc jednym z gości podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych, wobec braku polskiej flagi, wyraża publiczne oburzenie i ostentacyjnie gra Mazurka Dąbrowskiego. Rok później przyjmuje obywatelstwo USA.

Na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w roku 1960 pełni funkcję honorowego przewodniczącego jury. Rubinstein otrzymuje tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i prestiżową duńską Nagrodę Fundacji Muzycznej Léonie Sonning.

Pochowany na górze Ora nad Jerozolimą.

Korzystano z: niniwa22.cba.pl, pl.wikipedia.org

Foto: commons.wikimedia.org, aut. Carl Van Vechten, domena publiczna