Krystian Zimerman
Krystian Zimerman

KRYSTIAN ZIMERMAN

Pianista, pedagog, zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, niezwykła, wyrazista osobowość.

Ur. 5.12.1956 w Zabrzu.

POLSKA

Naukę gry rozpoczyna w wieku 5 lat, a nauczycielem jest jego ojciec. Kontynuuje grę w Państwowej Szkole Muzycznej w Zabrzu, Państwowym Liceum Muzycznym oraz Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach.

W 1973 zajmuje pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ludwiga van Beethovena w Hradcu Kralove. Dwa lata później zwycięża w IX Konkursie Chopinowskim. Co więcej – otrzymuje również nagrody za najlepsze wykonanie mazurków i poloneza.

W roku 1976 wyjeżdża do Paryża na zaproszenie Artura Rubinsteina. Wkrótce potem debiutuje na Festiwalu w Salzburgu i w Londynie. Współpracę z Berliner Philharmoniker rozpoczyna 16 grudnia 1976 roku, a z London Symphony Orchestra – 23 marca 1977 roku. Aktywność koncertową dzieli pomiędzy koncerty symfoniczne, kameralne i recitalami solowymi. Odbywa kilka tournée po Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii, grywa już wówczas z najlepszymi na świecie.

W 1985 roku otrzymuje nagrodę Accademia Chigiana w Sienie „dla najlepszego młodego muzyka roku”, w 1994 – nagrodę Fundacji Muzycznej Leonie Sopnning w Kopenhadze.

W 1999 roku, czyli na 150-lecie śmierci Fryderyka Chopina, powołuje Polish Festival Orchestra, z którą udaje się na światowe tournée, grając w sumie 41 koncertów. Tysięczny daje się 8 maja 1992 roku w Nowym Jorku, dwutysięczny natomiast – 1 listopada 2015 roku w Amsterdamie.

SZWAJCARIA

W latach 1996–2004 prowadzi klasę fortepianu Akademii Muzycznej w Bazylei.

Krystian Zimerman jest postacią nadzwyczaj wyrazistą, konsekwentnie wyraża swoje poglądy polityczne i podkreśla wybory moralne. W 1976 roku ostentacyjnie blokuje lukratywny projekt artystyczny w RPA ze względu na politykę apartheidu. Od dnia wprowadzenia stanu wojennego w Polsce nie występuje na obszarze byłego ZSRR. Po 25 latach regularnych koncertów w USA postanawia zaprotestować przeciw „chęci kontroli całego świata przez armię USA”. W konsekwencji zaprzestaje gry w tym kraju.

Korzystano m.in. z: culture.pl, pl.chopin.nifc.pl

Foto: common.wikimedia.org, CC-BY SA 4.0, aut. Bartłomiej Barczyk