ANDRZEJ WIKTOR
Jeden ze światowych pionierów malakologii, czyli nauki o mięczakach, twórca największego na świecie zbioru ślimaków nagich.
Ur. 4.02.1931 w Nowej Wsi koło Rzeszowa – zm. 31.12.2018.
Maturę zdaje w Gdyni. Studiuje biologię kolejno na Uniwersytecie Poznańskim i Uniwersytecie Wrocławskim u profesora Władysława Rydzewskiego. W latach osiemdziesiątych jest członkiem podziemnego Społecznego Komitetu Nauki. Prowadzi badania nad systematyką, filogenezą, morfologią i ekologią ślimaków.
Jest jednym z sześciu specjalistów w swojej dziedzinie na całym świecie. Postuluje i wprowadza zmiany w systematyce. Publikuje ogółem ponad 100 specjalistycznych artykułów i monografii, pisze lub współtworzy kilkanaście książek. Prace tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i publikowane w światowych wydawnictwach naukowych. Autor jest utalentowanym rysownikiem, dzięki czemu jest w stanie ilustrować napisane przez siebie książki. Skwapliwie korzysta z tego talentu.
Prócz licznych krótszych ekspedycji badawczych, spędza również kilka miesięcy na kutrze rybackim na atlantyckich łowiskach, a także pół roku w Papui-Nowej Gwinei.
By zgromadzić największą na świecie kolekcję ślimaków nagich, zdobywa okazy w Polsce, na Bałkanach, w Grecji, Włoszech, Tadżykistanie, Papui-Nowej Gwinei i w Chinach.
Ponadto przez ponad 20 lat szefuje Muzeum Przyrodniczemu we Wrocławiu.
Korzystano z: Folia Malacologica „Professor Andrzej Wiktor – on His 80th birthday”, Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego „Wspomnienie o profesorze Andrzeju Wiktorze (1931-2018)”, muszle.concha.pl, malakofil.blogspot.com
Foto: Kazimierz Myzyk z: malakofil.blogspot.com