Foto: Robert Remak. lithographie von Georg Engelbach, domena publiczna via Wikimedia Commons
Foto: Robert Remak. lithographie von Georg Engelbach, domena publiczna via Wikimedia Commons

ROBERT REMAK

Profesor fizjologii na Uniwersytecie Berlińskim, histolog, embriolog, elektroterapeuta.

Ur. 26.07.1815 w Poznaniu – zm. 29.08.1865 w Bad Kissingen w Niemczech.

1

Tablica przy Manteuffelstraße 22a w Berlinie-Lichterfelde, aut. fot.: OTFW, Berlin, CC BY-SA 3.0
Tablica przy Manteuffelstraße 22a w Berlinie-Lichterfelde, aut. fot.: OTFW, Berlin, CC BY-SA 3.0

Urodzony w poznańskiej rodzinie żydowskiej. Jego ojcem jest drobny kupiec bez wykształcenia. W roku 1833 kończy Gimnazjum w Poznaniu i wyjeżdża do Berlina, aby studiować medycynę. Zajmuje się badaniami mikroskopowymi. Pracuje w klinice okulistycznej J. Ch. Jungkena, w prosektorium R. Froriepa i w klinice dziecięcej S. F. Bareza. Pierwsza praca pisemna Remaka, zatytułowana Vorläufige Mittheilung mikroskopischer Beobachtungen über dem inneren Bau der Cerebrospinalnerven und über die Entwickelung ihrerer Formelemente zbiera doskonałe recenzje. W roku 1838, po przedstawieniu wyników swoich badań w dwóch rozprawach, Robert Remak otrzymuje tytuł doktora medycyny i chirurgii. Rok później po raz pierwszy tłumaczy jedną ze swoich publikacji na język polski: O budowie nerwów i zwojów nerwowych.

2

Z racji żydowskiego pochodzenia nie może rozwijać kariery naukowej w Niemczech, toteż sam słynny Aleksander Humbold wstawia się za nim w Petersburgu, chcąc, żeby Remak objął pieczę nad katedrą fizjologii w Wilnie. Władze rosyjskie odmawiają jednak z tego samego powodu, co wcześniej niemieckie.

Od roku 1843 pracuje jako asystent w klinice terapeutycznej J.L. Schönleina, gdzie prowadzi badania patologiczne i embriologiczne.

3

Prawdziwy przełom w jego życiu następuje 23 maja 1847, mianowicie po uzyskaniu pozwolenia królewskiego habilituje się jako pierwszy prywatny docent pochodzenia żydowskiego na Uniwersytecie Berlińskim.

Robert Remak, polskaswiatu.pl na podstawie "Berlin, University around 1850, featuring Reiterstandbild Friedrichs des Großen" w domenie publicznej via Wikimedia Commons
Robert Remak, polskaswiatu.pl na podstawie „Berlin, University around 1850, featuring Reiterstandbild Friedrichs des Großen” w domenie publicznej via Wikimedia Commons

W roku 1849 wydział lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego proponuje Remakowi objęcie katedry anatomii patologicznej, patologii ogólnej i semiotyki, ten jednak odmawia.

W roku 1851 roku Robert Remak rozpoczyna kliniczną galwanoterapię w leczeniu schorzeń mięśniowych i neurologicznych. Opracowuje schemat podziału komórek, z którego wynika, że wszystkie istniejące komórki pochodzą z innych komórek, opisuje zwój nerwowy zapewniający automatyzm pracy serca żaby. W roku 1859 zostaje profesorem nadzwyczajnym w Berlinie.

Umiera w roku 1865 wskutek zakażenia wąglikiem. Pochowany na Cmentarzu Żydowskim w Berlinie.

Korzystano m.in. z: ipsb.nina.gov.pl, poznan.jewish.org.pl, elektro.info.pl, poznan.wikia.com