QUIZY PANA ŻARÓWKI – 7 – KULTURA

Results

#1. Światowej sławy współczesny polski śpiewak baryton to...

Chodzi oczywiście o Mariusza Kwietnia, laureata nagrody Opery w Wiedniu, Opery w Hamburgu, Hans Gabor Belvedere Competition, a także Mozart Interpretation Prize.

BIOGRAM

#2. To obraz "Autoportret". Kim jest kobieta w zielonym bugatii?

To Tamara Łempicka, która najważniejsze obrazy tworzy pod koniec lat 20. XX w., w tym chyba najbardziej dziś popularny: „Autoportret”, nazywany także „Kobietą w zielonym bugatti”.

W lutym roku 2020 na aukcji w domu aukcyjnym Christie’s w Londynie obraz polskiej malarki „Portret Marjorie Ferry” zostaje sprzedany za 16 380 000 funtów. Zyskuje tym samym miano najdrożej sprzedanego polskiego obrazu w historii (detronizując „La Tunique Rose” tej samej autorki).

BIOGRAM

#3. Taki-a-Taki, Święta Kummernis, mnich Paschalis - to postaci z...

Taki-a-Taki, mnich Paschalis, Święta Kummernis, a także Marta i Marek Marek to postaci z powieści „Dom dzienny, dom nocny” Olgi Tokarczuk wydanej w roku 1998.

Na zdjęciu – Alfred Nobel.

#4. Rzeźba na zdjęciu, sfotografowana w Hadze, to dzieło charakterystyczne dla twórczości...

Monumentalne twory rąk i wyobraźni Igora Mitoraja stoją do dziś w reprezentacyjnych miejscach wielu miast, m.in. Paryża, Rzymu, Mediolanu, Lozanny, Londynu, Krakowa a także w USA czy Japonii.

Przez większość roku Igor Mitoraj mieszka w Toskanii, na kilka miesięcy przenosi się do Paryża lub Prowansji. W roku 2001 zostaje honorowym obywatelem miasta Pietrasanta, gdzie ma swoją pracownię. Wszyscy go tu znają, nazywają „mistrzem”. W 2005 roku roku rzeźba „Eros bendato” pojawia się na krakowskim rynku.

BIOGRAM

#5. Wybitny pianista i utalentowany wynalazca, m.in. zderzaków spreżynowych i wycieraczek samochodowych to...

Urodzony w 1876 roku w Krakowie Józef Hofmann już jako dziecko uważany był za geniusza fortepianu. Sam Rachmaninow, zapytany o najlepszego na świecie pianistę podaje nazwisko Hofmanna.

Ten niepospolity człowiek nie poprzestaje na muzyce, równorzędną z muzyką pasją jest wynalazczość. Pod koniec życia ma w swoim dorobku ponad 70 patentów. W roku 1911 wpatrując się długo we wskazówkę metronomu wpada na pomysł, z którego rodzą się wycieraczki samochodowe.

BIOGRAM

#6. Stefan Norblin - plastyk, grafik, malarz, ilustrator, projektant wnętrz i mody - stworzył...

Maharadżę Jodhpuru Umaid Singh zleca Norblinowi wykonanie serii malowideł, które mają zdobić wnętrze pałacu Umaid Bhawan, jednej z najbardziej wystawnych rezydencji w Indiach. Czym okazała się wyżej wspomniana „seria malowideł”? Norblin dekoruje ni mniej, ni więcej, a 347 pałacowych komnat. Czyni to w stylu art deco, a także łącząc europejski styl z motywami wschodnimi.

BIOGRAM

#7. Ile klawiszy ma standardowy fortepian? 🙂

Ogromna większość współczesnych fortepianów ma 52 klawisze białe i 36 czarnych, w sumie więc – 88.

#8. Tytuł trylogii Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory" to nawiązanie do flagi...

Niebieski i Biały z roku 1993 oraz Czerwony z rok 1994  to filmy formujące trylogię Trzy kolory. Tytułowe trzy kolory nawiązują do barw flagi francuskiej i haseł rewolucji francuskiej: wolności, równości i braterstwa.

BIOGRAM

#9. Marcelina Sembrich-Kochańska śpiewała najwyższym z głosów, czyli...

Marcelina Sembrich-Kochańska, gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku, była sopranistką. Sopran to najwyższy z wyżej wymienionych głosów. Tenor i baryton to głosy męskie.

#10. Park Mużakowski, jeden z 15 polskich obiektów na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, leży po obu stronach granicy...

Park Mużakowski, wpisany na listę UNESCO 2 lipca 2004 roku, leży po obu stronach Nysy Łużyckiej. Jego zachodnia część należy do Niemiec.

finish