Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Kieślowski

KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI

Wybitny reżyser i scenarzysta filmowy,  jeden z najciekawszych twórców w historii ambitnego kina na świecie.

Ur. 27.06.1941 w Warszawie – zm. 13.03.1996 w Warszawie.

Początkowo chce zostać strażakiem, szkoły strażackiej jednak nie kończy i przenosi się do liceum teatralnego w Warszawie. Za trzecim razem, w 1964 roku, dostaje się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Jako student tworzy etiudy fabularne i dokumentalne. Początki jego fabularnej twórczości filmowej utożsamiane są z kinem moralnego niepokoju, jednak znakomitą większość dorobku do wczesnych lat 80. stanowią filmy dokumentalne.

W roku 1979 ukazuje się fabularny „Amator”. Dwa lata później Krzysztof Kieślowski kręci kolejny ważny film – „Przypadek”. Później powstaje cykl „Dekalog”, film „Podwójne życie Weroniki”, a także, z czasem najgłośniejszy w dorobku, cykl „Trzy kolory”.

Jest laureatem Grand Prix na MFF w Mannheim za film „Personel”, Złotego Medalu na MFF w Moskwie za „Amatora”, Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za „Trzy kolory: Niebieski” i Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie za „Trzy kolory: Biały”. W roku 1990 wchodzi w szeregi Brytyjskiego Instytutu Filmowego jako honorowy członek za „wybitny wkład do kultury ruchomego obrazu”. Trzy lata później otrzymuje Order Literatury i Sztuki ministra kultury Francji, a w kolejnym roku duńską Nagrodę im. C.J. Soninga. W roku 1994 zostaje nominowany do Oscara za reżyserię filmu „Trzy kolory: Czerwony”. Od roku 1995 jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Umiera niespodziewanie w roku 1996, w wieku zaledwie 54 lat.

Korzystano z: culture.pl, polskieradio.pl, pl, wikipedia

Foto: commons.wikimedia.org

KINO, TEATR, SCENA