Created with GIMP

STEFAN NORBLIN

Artysta plastyk, grafik, malarz, ilustrator, projektant wnętrz i mody, dekorator rezydencji indyjskich maharadżów.

Ur. 26.06.1892 w Warszawie – zm. 12.08.1952 w San Francisco.

Stefan Norblin studiuje malarstwo w Antwerpii i Dreźnie. Po wybuchu II wojny światowej przedostaje się z Warszawy przez Rumunię, Turcję i Irak do Indii. Ostatecznie, w roku 1941 dociera do Bombaju.

7 lutego 1944 roku wielką wystawę prac Norblina zorganizowano w nadzwyczaj prestiżowym Sir Cowasji Jehangir Hall. Dzięki temu ekspozycja przyciąga miejscowe elity. Wiele wskazuje na to, że wtedy właśnie malarz poznaje maharadżę Jodhpuru Umaida Singha. W rezultacie ten ostatni zleca Norblinowi wykonanie serii malowideł, które mają zdobić wnętrze pałacu Umaid Bhawan, jednego z najbardziej wystawnych rezydencji w Indiach. Czym okazała się wyżej wspomniana „seria malowideł”? Norblin dekoruje ni mniej, ni więcej, a 347 pałacowych komnat. Czyni to w stylu art deco, a także łącząc europejski styl z motywami wschodnimi.

Po zakończeniu prac opuszcza Indie i decyduje się na przeprowadzkę do Ameryki. W tym okresie życia zajmuje się malarstwem portretowym. W wieku 52 lat ginie śmiercią samobójczą.

Prochy Stefana Norblina zostają przeniesione z San Francisco na Cmentarz Powązkowski w Warszawie w roku 2012.

Korzystano z: culture.pl, weranda.pl, Piotr Kłodkowski Imperium boga Hanumana oraz dokument Chitraanjali. Stefan Norblin w Indiach w reż. Małgorzaty Skiby

Foto: commons.wikimedia.org

SZTUKI PLASTYCZNE