QUIZY PANA ŻARÓWKI – 2 – POLKI

Results

#1. Charakterystyczne przestrzenne formy tkane przez Magdalenę Abakanowicz to...

Magdalena Abakanowicz po studiach początkowo zajmuje się malarstwem wielkoformatowym, jednak szybko zaczyna tworzyć własne formy, nazwane od jej nazwiska abakanami. Obiekty te tka z barwionego, sizalowego włókna, dzięki czemu zyskują niezwykły, organiczny wygląd.

BIOGRAM

VIDEO

#2. Zofia Kielan-Jaworowska z wypraw do Mongolii przywoziła...

Zofia Kielan-Jaworowska to wybitna paleobiolog,  jeden z najlepszych specjalistów na świecie w zakresie badań nad pierwotnymi ssakami, wykładowczyni na Harvardzie, Uniwersytecie Paris Diderot, Uniwersytecie w Oslo.

Na Pustyni Gobi w Mongolii odkrywa szczątki nieznanych dotąd gatunków dinozaurów i pierwotnych ssaków z okresu późnej kredy. Imponujące znaleziska z tych ekspedycji – szkielety dinozaurów, żółwi, krokodyli, jaszczurek,węży i ssaków po dziś dzień są przedmiotem badań paleontologów z całego świata.

BIOGRAM

#3. Żeby pomóc siostrze Cecylii Śmiech, Poznaniance roku 2019, należy...

Siostra Cecylia postanawia robić na drutach czapeczki zimowe dla afgańskich dzieci z terenów ogarniętych wojną. Początkowo dzierga sama, codziennie, często też nocami. Po jakimś czasie inicjuje powstanie pierwszego Klubu Włóczkersów, a niedługo później lokalne kluby pojawiają się w całej Polsce. 10 lutego 2020 roku powstaje stutysięczna czapeczka. Wszystkie czapki, od kilkunastu już lat, dostarcza do Afganistanu polskie wojsko.

BIOGRAM

#4. Barbara Apolonia Chałupiec to ekranowa...

Apolonia Chałupiec w roku 1911 wstępuje do warszawskiej aktorskiej Szkoły Aplikacyjnej, po czym przyjmuje pseudonim Pola Negri (za Adą Negri – włoską poetką i pisarką, tłumaczoną na polski przez Marię Konopnicką). Po latach zostanie pierwszą wielką gwiazdą Hollywood pochodzącą spoza Ameryki.

BIOGRAM

#5. Wspina się na Rysy, żegluje z Einsteinem, jeździ na rowerze (o zgrozo!) w skróconej sukni i bez kapelusza. To...

Maria Skłodowska w roku 1893 uzyskuje dyplom z fizyki, już rok później także z matematyki. Wychodzi za Pierre’a Curie i przyjmuje francuskie obywatelstwo. Wyjeżdżają w podróż poślubną w okolice Île-de-France na rowerach. Dla wygody Skłodowska skraca swoją długą suknię i jeździ bez kapelusza, czym ściąga na siebie nieprzychylne głosy światopoglądowych konserwatystów. Odwiedza z mężem Polskę, wspinają się razem na Rysy w czasach, w których kobiety muszą chodzić po górach w długich spódnicach lub sukniach, a szlaki w Tatrach jeszcze nie są wytyczone.

BIOGRAM

#6. Ewa Klonowski, honorowa obywatelka Bośni i Hercegowiny, zajmuje się...

Ewa Klonowski to antropolog sądowy, honorowa obywatelka Federacji Bośni i Hercegowiny. Tutaj właśnie wydobywa i rozpoznaje szczątki ofiar wojny. Jako wybitny autorytet, w uznaniu zasług dla świata, jest nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

BIOGRAM

#7. Marcelina Sembrich-Kochańska była...

Marcelina Sembrich-Kochańska to światowej sławy śpiewaczka operowa, sopranistka, pierwsza Polka występująca w nowojorskiej Metropolitan Opera i pierwsza wielka gwiazda tej opery w ogóle, solistka teatrów operowych w Nowym Jorku, Dreźnie, Sankt Petersburgu, Londynie i Mediolanie, pedagog.

BIOGRAM

#8. Agnieszka Zalewska w latach 2014-2015 była przewodniczącą...

Fizyk profesor Agnieszka Zalewska połowie lat 70. odbywa staż w największym ośrodku badawczym w Europie – CERN, w czasie którego skupia się nad fizyką wysokich energii.

W roku 2012 przez Polskę, Czechy, Belgię i Węgry zostaje zgłoszona jako kandydatka na stanowisko przewodniczącej Rady CERN. Sprawuje funkcję przez trzy kadencje.

BIOGRAM

#9. Imię "Landowska", na cześć pianistki i kompozytorki, Wandy Landowskiej, nosi...

Artystka zostaje pochowana na cmentarzu przy kościele w Taverny we Francji. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus zostaje nazwany: Landowska.

BIOGRAM

#10. Janina Ochojska to założycielka i prezes...

W 1992 roku Janina Ochojska organizuje konwój pomocy do byłej Jugosławii. W tym samym roku zakłada Polską Akcję Humanitarną i zostaje jej prezesem.

BIOGRAM

finish