Results
#1. Charakterystyczne przestrzenne formy tkane przez Magdalenę Abakanowicz to...
#2. Zofia Kielan-Jaworowska z wypraw do Mongolii przywoziła...
Zofia Kielan-Jaworowska to wybitna paleobiolog, jeden z najlepszych specjalistów na świecie w zakresie badań nad pierwotnymi ssakami, wykładowczyni na Harvardzie, Uniwersytecie Paris Diderot, Uniwersytecie w Oslo.
Na Pustyni Gobi w Mongolii odkrywa szczątki nieznanych dotąd gatunków dinozaurów i pierwotnych ssaków z okresu późnej kredy. Imponujące znaleziska z tych ekspedycji – szkielety dinozaurów, żółwi, krokodyli, jaszczurek,węży i ssaków po dziś dzień są przedmiotem badań paleontologów z całego świata.
#3. Żeby pomóc siostrze Cecylii Śmiech, Poznaniance roku 2019, należy...
Siostra Cecylia postanawia robić na drutach czapeczki zimowe dla afgańskich dzieci z terenów ogarniętych wojną. Początkowo dzierga sama, codziennie, często też nocami. Po jakimś czasie inicjuje powstanie pierwszego Klubu Włóczkersów, a niedługo później lokalne kluby pojawiają się w całej Polsce. 10 lutego 2020 roku powstaje stutysięczna czapeczka. Wszystkie czapki, od kilkunastu już lat, dostarcza do Afganistanu polskie wojsko.
#4. Barbara Apolonia Chałupiec to ekranowa...
Apolonia Chałupiec w roku 1911 wstępuje do warszawskiej aktorskiej Szkoły Aplikacyjnej, po czym przyjmuje pseudonim Pola Negri (za Adą Negri – włoską poetką i pisarką, tłumaczoną na polski przez Marię Konopnicką). Po latach zostanie pierwszą wielką gwiazdą Hollywood pochodzącą spoza Ameryki.
#5. Wspina się na Rysy, żegluje z Einsteinem, jeździ na rowerze (o zgrozo!) w skróconej sukni i bez kapelusza. To...
Maria Skłodowska w roku 1893 uzyskuje dyplom z fizyki, już rok później także z matematyki. Wychodzi za Pierre’a Curie i przyjmuje francuskie obywatelstwo. Wyjeżdżają w podróż poślubną w okolice Île-de-France na rowerach. Dla wygody Skłodowska skraca swoją długą suknię i jeździ bez kapelusza, czym ściąga na siebie nieprzychylne głosy światopoglądowych konserwatystów. Odwiedza z mężem Polskę, wspinają się razem na Rysy w czasach, w których kobiety muszą chodzić po górach w długich spódnicach lub sukniach, a szlaki w Tatrach jeszcze nie są wytyczone.
#6. Ewa Klonowski, honorowa obywatelka Bośni i Hercegowiny, zajmuje się...
Ewa Klonowski to antropolog sądowy, honorowa obywatelka Federacji Bośni i Hercegowiny. Tutaj właśnie wydobywa i rozpoznaje szczątki ofiar wojny. Jako wybitny autorytet, w uznaniu zasług dla świata, jest nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.
#7. Marcelina Sembrich-Kochańska była...
Marcelina Sembrich-Kochańska to światowej sławy śpiewaczka operowa, sopranistka, pierwsza Polka występująca w nowojorskiej Metropolitan Opera i pierwsza wielka gwiazda tej opery w ogóle, solistka teatrów operowych w Nowym Jorku, Dreźnie, Sankt Petersburgu, Londynie i Mediolanie, pedagog.
#8. Agnieszka Zalewska w latach 2014-2015 była przewodniczącą...
Fizyk profesor Agnieszka Zalewska połowie lat 70. odbywa staż w największym ośrodku badawczym w Europie – CERN, w czasie którego skupia się nad fizyką wysokich energii.
W roku 2012 przez Polskę, Czechy, Belgię i Węgry zostaje zgłoszona jako kandydatka na stanowisko przewodniczącej Rady CERN. Sprawuje funkcję przez trzy kadencje.
#9. Imię "Landowska", na cześć pianistki i kompozytorki, Wandy Landowskiej, nosi...
Artystka zostaje pochowana na cmentarzu przy kościele w Taverny we Francji. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus zostaje nazwany: Landowska.
#10. Janina Ochojska to założycielka i prezes...
W 1992 roku Janina Ochojska organizuje konwój pomocy do byłej Jugosławii. W tym samym roku zakłada Polską Akcję Humanitarną i zostaje jej prezesem.