KRZYSZTOF MATYJASZEWSKI
Światowej sławy chemik specjalizujący się w chemii polimerów. Twórca ATRP – metody polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu, która zrewolucjonizowała sposób wytwarzania makromolekuł. Jeden z najczęściej cytowanych w swojej dziedzinie naukowców świata.
Ur. 8.04.1950 w Konstantynowie Łódzkim.
KARIERA
Studia rozpoczyna na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej, skąd wyjeżdża na stypendium do Instytutu Petrochemicznego w Moskwie. Po ukończeniu studiów podejmuje pracę w Centrum Badań Molekularnych PAN.
W 1977 roku, już ze stopniem doktora, wyjeżdża na roczny staż na University of Florida. W latach 1984-85 Krzysztof Matyjaszewski odbywa staż w Centre National de la Recherche Scientifique. Ponadto gościnnie wykłada na Uniwersytecie Paryskim.
Od 1985 roku pracuje w Carnegie Mellon University w Pittsburghu, gdzie zasiada kolejno na stanowiskach członka zespołu naukowego, adiunkta, profesora nadzwyczajnego i profesora. Dodatkowo, od 1994 do 1998 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Chemicznego, a następnie tworzy Center for Macromolecular Engineering.
W 2001 roku tworzy i staje na czele Controlled Radical Polymerisation Consortium. Celem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat polimeryzacji i znalezienie nowych zastosowań komercyjnych dla metody ATRP. W skład konsorcjum wchodzi ponad 60 koncernów z Europy, Azji i Ameryki Północnej.
Matyjaszewski otrzymuje liczne nagrody za dorobek naukowy. W 2009 roku zostaje nagrodzony przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska za opracowanie metody kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu ATRP. W 2015 roku zostaje laureatem International Dreyfus Prize w dziedzinie chemii, natomiast dwa lata później odbiera Benjamin Franklin Medal in Chemistry oraz Medema Lecture Award.
NAGRODY I DOROBEK NAUKOWY
Jest członkiem U.S. National Academy of Engineering, the American Chemical Society, National Academy of Inventors, National Academy of Sciences, Rosyjskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Nauk, a także członkiem honorowym Chinese Chemical Society i Israel Chemical Society.
W dorobku ma ponad 60 opatentowanych w Stanach Zjednoczonych technologii, 154 patentów międzynarodowych. Jest autorem ogółem ponad tysiąca prac naukowych, 23 książek i 98 rozdziałów w książkach, których jest współautorem. Jego prace zostały przytoczone w innych publikacjach ponad 102 tysiące razy, dzięki czemu Krzysztof Matyjaszewski okazuje się najczęściej cytowanym chemikiem na świecie.
Korzystano z: cmu.edu, wybitnypolak.pl
Foto: Armin Kübelbeck, CC-BY-SA, commons.wikimedia.org