MARTA KOLANOWSKA
Biolog, badaczka tropikalnych storczyków, laureatka prestiżowej nagrody amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana.
Ur. w roku 1985.
GDAŃSK
Już w trakcie studiów biologicznych na Uniwersytecie Gdańskim interesuje się storczykami: w 2009 roku przedstawia pracę magisterską pt.: „Zmienność morfologiczna i genetyczna populacji Dactylorhizaincarnata (L.) Soó (Orchidaceae) na wybranych obszarach Pomorza Gdańskiego”. W 2012 roku uzyskuje doktorat dzięki pracy pt.: „Zróżnicowanie taksonomiczne i geograficzne przedstawicieli Orchidaceae na obszarze departamentu Valle del Cauca w Kolumbii”. W 2017 roku habilituje się na podstawie pracy „Modelowanie niszy bioklimatycznej jako narzędzie w badaniach biogeograficznych rodziny Orchidaceae”.
Specjalizuje się w badaniu storczyków z obszarów tropikalnych, taksonomii, zagadnieniach fitogeograficznych i klimatycznych uwarunkowaniach występowania gatunków.
KOLUMBIA
W 2008 roku, w ramach nagrody w konkursie organizowanym przez ambasadę Kolumbii, odbywa staż w parku narodowym El Cocuy. Do Kolumbii wraca jeszcze wiele razy z wyprawami naukowymi, poza tym odwiedza też Peru, Ekwador i Panamę. Odbywa ponadto staże w Wielkiej Brytanii, Austrii, USA i Meksyku.
Marta Kolanowska opisuje ponad 370 nieznanych dotąd gatunków storczyków (niektóre zespołowo), przeprowadza rewizję materiałów zielnikowych w ponad 40 instytucjach naukowych. Jest autorką ponad 150 artykułów i 10 monografii naukowych, a także organizatorką i uczestniczką ponad 20 ekspedycji tropikalnych.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
W 2015 roku zostaje wyróżniona za działalność naukową Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena. Pięć lat później zostaje laureatką nagrody im. Ottona Wichterlego przyznawaną przez Czeską Akademię Nauk. W 2021 roku otrzymuje nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami. Jest jedną z pięciorga naukowców z całego świata nagrodzonych w kategorii badań terenowych.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego, American Society of Plant Taxonomists, a także Botanical Society of America oraz Association for Tropical Biology and Conservation.
Pracuje jako junior researcher dla Czeskiej Akademii Nauk i profesor Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Geobotaniki i Ekologii Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Co więcej – jest prezesem Fundacji Biodiversitatis mającej na celu utworzenie rezerwatu przyrody ze stacją badawczą w Republice Kolumbii.
Korzystano z: materiały biura prasowego Uniwersytetu Łódzkiego, uni.lodz.pl, pl.wikipedia.org
Foto: materiały prywatne Pani Marty Kolanowskiej, za zgodą właściciela praw.