dr hab. Marta Kolanowska, archiwum prywatne M. Kolanowskiej, za zgodą właściciela praw
dr hab. Marta Kolanowska, archiwum prywatne M. Kolanowskiej, dla polskaswiatu.pl za zgodą właściciela praw

MARTA KOLANOWSKA

Biolog, badaczka tropikalnych storczyków, laureatka prestiżowej nagrody amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana.

Ur. w roku 1985.

GDAŃSK

Już w trakcie studiów biologicznych na Uniwersytecie Gdańskim interesuje się storczykami: w 2009 roku przedstawia pracę magisterską pt.: „Zmienność morfologiczna i genetyczna populacji Dactylorhizaincarnata (L.) Soó (Orchidaceae) na wybranych obszarach Pomorza Gdańskiego”. W 2012 roku uzyskuje doktorat dzięki pracy pt.: „Zróżnicowanie taksonomiczne i geograficzne przedstawicieli Orchidaceae na obszarze departamentu Valle del Cauca w Kolumbii”. W 2017 roku habilituje się na podstawie pracy „Modelowanie niszy bioklimatycznej jako narzędzie w badaniach biogeograficznych rodziny Orchidaceae”.

Specjalizuje się w badaniu storczyków z obszarów tropikalnych, taksonomii, zagadnieniach fitogeograficznych i klimatycznych uwarunkowaniach występowania gatunków.

KOLUMBIA
W 2008 roku, w ramach nagrody w konkursie organizowanym przez ambasadę Kolumbii, odbywa staż w parku narodowym El Cocuy. Do Kolumbii wraca jeszcze wiele razy z wyprawami naukowymi, poza tym odwiedza też Peru, Ekwador i Panamę. Odbywa ponadto staże w Wielkiej Brytanii, Austrii, USA i Meksyku.
dr hab. Marta Kolanowska, archiwum prywatne M. Kolanowskiej, za zgodą właściciela praw
dr hab. Marta Kolanowska, archiwum prywatne M. Kolanowskiej, za zgodą właściciela praw

Marta Kolanowska opisuje ponad 370 nieznanych dotąd gatunków storczyków (niektóre zespołowo), przeprowadza rewizję materiałów zielnikowych w ponad 40 instytucjach naukowych. Jest autorką ponad 150 artykułów i 10 monografii naukowych, a także organizatorką i uczestniczką ponad 20 ekspedycji tropikalnych.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

W 2015 roku zostaje wyróżniona za działalność naukową Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena. Pięć lat później zostaje laureatką nagrody im. Ottona Wichterlego przyznawaną przez Czeską Akademię Nauk. W 2021 roku otrzymuje nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami. Jest jedną z pięciorga naukowców z całego świata nagrodzonych w kategorii badań terenowych.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego, American Society of Plant Taxonomists, a także Botanical Society of America oraz Association for Tropical Biology and Conservation.

Pracuje jako junior researcher dla Czeskiej Akademii Nauk i profesor Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Geobotaniki i Ekologii Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Co więcej – jest prezesem Fundacji Biodiversitatis mającej na celu utworzenie rezerwatu przyrody ze stacją badawczą w Republice Kolumbii.

Korzystano z: materiały biura prasowego Uniwersytetu Łódzkiego, uni.lodz.pl, pl.wikipedia.org

Foto: materiały prywatne Pani Marty Kolanowskiej, za zgodą właściciela praw.