Józef Gracjan Brojnowski, Foto: commons.wikimedia.org, domena publiczna
Józef Gracjan Brojnowski, Foto: commons.wikimedia.org, domena publiczna

JÓZEF GRACJAN BROJNOWSKI, GRACIUS BROINOWSKI

Przyrodnik, ilustrator, malarz, współautor sześciotomowego albumu ornitologicznego „The Birds of Australia”.

Ur. 7.03.1837 w Walichnowach k. Wielunia – zm. 11.04.1913 w Mosman w Australii.

Kształci się na Uniwersytecie Monachijskim, studiuje tu filologię klasyczną oraz sztukę. Po studiach, aby uniknąć poboru do wojska, wyjeżdża do Londynu. Ostatecznie trafia do Australii.

Podejmuje pracę w wydawnictwie w Melbourne. W wolnym czasie eksploruje kontynent, co więcej – pod pseudonimem G J Browne maluje widoki z miast i prowincji.

Od 1880 roku Józef Gracjan Brojnowski mieszka w Sydney, udziela prywatnych lekcji malarstwa, uczy także w koledżach. Prezentuje własne prace na wystawach w Royal Art Society.

rys. Gracius Broinowski 1889, domena publiczna
rys. Gracius Broinowski 1889, domena publiczna

Na zlecenie Wydziału Nauczania Nowej Południowej Walii maluje 1000 plansz z ilustracjami australijskich ptaków i ssaków. 500 z nich trafia do szkół i bibliotek, drugie 500 zaś autor zbiera w albumie „Birds and Mammals of Australia”.

Kolejnym poważnym projektem Brojnowskiego jest wydany w sześciu tomach album ornitologiczny „The Birds of Australia”. Wydawnictwo zawiera ponad 300 całostronicowych ilustracji i opisuje ponad 700 gatunków lokalnych ptaków.

Warto zwrócić uwagę, że między innymi dzięki pracom i wielokrotnym apelom Józefa Gracjana Brojnowskiego w Nowej Południowej Walii wprowadzono pierwsze ustawy o ochronie przyrody.

Korzystano m.in. z: en.wikipedia.org, adb.anu.edu.au

POLACY DLA AUSTRALII