JERZY KUPIEC-WĘGLIŃŚKI rys. © ZUZANNA DEC
JERZY KUPIEC-WĘGLIŃŚKI rys. © ZUZANNA DEC

JERZY KUPIEC-WĘGLIŃSKI

Transplantolog, chirurg, immunolog, profesor, szef chirurgii w David Geffen School of Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim, wieloletni profesor Uniwersytetu Harvarda, członek wielu światowych towarzystw naukowych.

Ur. 11.07.1951 w Warszawie.

W roku 1974 kończy studia na Akademii Medycznej w Warszawie. Pięć lat później rozpoczyna pracę na Uniwersytecie Harvarda, który sam nazywa mekką zarówno lekarzy, jak i uczonych  transplantologów. Od 1997 roku  jest profesorem tej uczelni.

Jako jeden z pierwszych badaczy pracuje nad lekami, między innymi Cyklosporyną, które mają chronić pacjentów przed odrzucaniem przeszczepów. Po wprowadzeniu tych substancji do obiegu tzw. przeżycie przeszczepów diametralnie wzrasta: z 50 do ponad 90%.

Od roku 2002 zostaje profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

W Mieście Aniołów podejmuje prace nad poprawieniem jakości przeszczepianych narządów jeszcze przed operacją. Sam doktor Kupiec-Węgliński podaje przykład: „Wszyscy przekonywali nas, że jeżeli narząd nie nadaje się do przeszczepu, ponieważ pochodzi od osoby bardzo otyłej, z marskością wątroby, nic nie można z tym narządem zrobić. W tej chwili wiemy, iż jeżeli taką wątrobę, która się nie nadaje do przeszczepu, przez kilkanaście godzin traktujemy pewnymi lekami i ciągłą transfuzją przed przeszczepem, to tego typu organ można przeszczepić”.

Mieszka w Beverly Hills. Wciąż pracuje. Ma marzenie, aby prewencja pacjenta była tak prowadzona, by przeszczepy narządowe w ogóle nie były potrzebne.

Jak sam przyznaje, praca którą wykonuje, wiąże się również z długotrwałym stresem. Sposobem na radzenie sobie z nim są pasje: filatelistyka (złote medale za kolekcje na światowych wystawach) i kolekcjonerstwo. Profesor Kupiec-Węgliński zbiera stare mapy Polski oraz sztukę i literaturę związaną z Tatrami. Te ostatnie zbiory okazują się największymi na świecie, zgromadzonymi poza Polską.

Córka profesora, Sophie Kupiec-Węgliński, również poświęca się medycynie.

Korzystano m.in. z: encyklopedia.pwn.pl, wywiad z Profesorem w dziendobrytvn.pl, people.healthsciences.ucla.edu

rys. © ZUZANNA DEC