Helena Modrzejewska, commons.wikimedia.org, aut.: Melecjusz Dutkiewcz ok 1879,  źr.: zbiory Biblioteki Narodowej, domena publiczna
Helena Modrzejewska, commons.wikimedia.org, aut.: Melecjusz Dutkiewcz ok 1879,  źr.: zbiory Biblioteki Narodowej, domena publiczna

HELENA MODRZEJEWSKA

Światowej sławy aktorka teatralna.

Ur. 12.10.1840 w Krakowie – zm. 8.04.1909 w Kalifornii.

POCZĄTKI: LWÓW I KRAKÓW

Karierę rozpoczyna w prowincjonalnych teatrach objazdowych. W roku 1862 gra we Lwowie, dostaje angaż do Teatru Lwowskiego, szybko jednak opuszcza miasto i grywa w teatrach gościnnie.

Pod koniec roku 1865 dołącza do krakowskiego teatru Stanisława Koźmiana – twórcy tzw. „szkoły krakowskiej” sprzeciwiającej się sztywnym zasadom, kultowi gwiazd, dążącej do ukazania warstwy psychologicznej postaci. Tutaj Modrzejewska gra swoje pierwsze szekspirowskie role: Porcji z „Kupca weneckiego” i Ofelii z „Hamleta”.

WARSZAWA

W roku 1868 przenosi się do Warszawy, podpisuje kontrakt z Warszawskimi Teatrami Rządowymi. Zostaje pierwszą aktorką dramatu i komedii, osiąga status gwiazdy. Jej dom stanowi miejsce spotkań elity intelektualnej i artystycznej, w tym wielu adoratorów aktorki m.in. Henryka Sienkiewicza, Aleksandra Gierymskiego czy Stanisława Witkiewicza, którego syna – czyli późniejszego Witkacego – Modrzejewska jest matką chrzestną. W roku 1876 wyrusza do Stanów Zjednoczonych.

USA

Wraz z synem, mężem Karolem Chłapowskim, a także Julianem Sypniewskim i Henrykiem Sienkiewiczem zamieszkuje na kalifornijskiej farmie. Zaczyna uczyć się angielskiego. Przygotowując się do debiutu, aktorka zmienia nazwisko na prostsze do wymówienia: Modjeska. 20 sierpnia 1877 roku po raz pierwszy występuje przed amerykańską publicznością w Teatrze Kalifornijskim w San Francisco. Spektakl odnosi ogromny sukces, zachwyceni widzowie wywołują artystkę na scenę 11 razy. Już w grudniu tego samego roku występuje w najważniejszym nowojorskim teatrze przy Piątej Alei, gdzie ze zdenerwowania wychodzi na scenę z łyżką do butów zamiast wachlarza.

Modjeska assisted by Mr. John E. Kellerd and company of players presenting artistic scenic production of Mary Stuart, MacBeth, Much ado about nothing, Marie Antoinette, 1899, domena publiczna

Odbywa w sumie 25 podróży artystycznych po Ameryce, w każdej z nich grając ponad 200 przedstawień, występuje też w Anglii, Szkocji, Irlandii, Czechach i Polsce. Łącznie wciela się w ponad 300 ról, odgrywa ponad 6 tysięcy przedstawień, z których ok. 1700 po polsku. Tylko jako Lady Makbet występuje 520 razy. Nigdy nie decyduje się na związanie z jednym teatrem, występuje gościnnie. Karierę kończy w 1907 r.

W roku 1883 przyjmuje obywatelstwo amerykańskie, nie traci jednak zainteresowania krajem: między innymi funduje w Zakopanem szkołę koronkarstwa. Na Kongresie Kobiet w Chicago wygłasza patriotyczną mowę, w efekcie otrzymuje zakaz wstępu na terytoria cesarstwa rosyjskiego.

Umiera 2 lata po zawieszeniu kariery – w 1909 roku. Pogrzeb odbywa się w Los Angeles, a następnie, zgodnie z ostatnią wolą aktorki, szczątki trafiają na Cmentarz Rakowicki w Krakowie.

Cmentarz Rakowicki, kwatera PAS 54, północ.

Korzystano z: Bolesław Orłowski Polacy światu, niezlasztuka.net, culture.pl

Foto: commons.wikimedia.org, aut.: Melecjusz Dutkiewcz ok 1879,  źr.: zbiory Biblioteki Narodowej, domena publiczna