Jan Dzierżon
Jan Dzierżon

JAN DZIERŻON, JOHANN DZIERZON

Pszczelarz, ksiądz, pisarz, naukowiec, „ojciec współczesnego pszczelarstwa”, odkrywca partenogenezy u pszczół, wynalazca.

Ur. 16.01.1811 w Łowkowicach – zm. 26.10.1906 w Maciejowie.

Uczy się w Łowkowicach, Byczynie i Wrocławiu. Studiuje teologię na wrocławskim uniwersytecie, jednocześnie chodzi na wykłady z astronomii, matematyki, a także historii. W roku 1834 przyjmuje święcenia kapłańskie.

Przez 70 lat życia hoduje pszczoły, prowadzi badania, wprowadza innowacje w konstrukcji ula, np.ul szafkowy. W roku 1845 odkrywa partenogenezę u pszczół.

W swojej dziedzinie jest światowej sławy autorytetem. Bardzo dużo pisze, powstają książki i setki artykułów. Włada zarówno niemieckim jak i polskim, dzięki temu publikuje w obu językach. Prace są też tłumaczone na wiele innych.

Jan Dzierżon w pasiecie w Łowkowicach, 1901 r., domena publiczna
Jan Dzierżon w pasiecie w Łowkowicach, 1901 r., domena publiczna

Jest kawalerem m.in. rosyjskiego Orderu Świętej Anny, austriackiego Orderu Franciszka Józefa, szwedzkiego Orderu Wazów, pruskiego Orderu Orła Czerwonego i włoskiego Orderu Korony IV klasy. Podkreśla swoją polskość, kultywuje polskie zwyczaje.

Z dekady na dekadę ksiądz Jan Dzierżon popada w coraz większy konflikt z oficjalną linią kościoła. W konsekwencji, w końcu w roku 1873 zostaje ekskomunikowany za sprzeciw wobec dogmatu o nieomylności papieża.

Opuszcza Karłowice pod Brzegiem, czyli miejsce, w którym pełnił posługę. Wraca w rodzinne strony, gdzie żyje skromnie pośród pszczół, dożywając pięknego wieku 95 lat. Pochowany cmentarzu w Łowkowicach.

Korzystano z: Jan Dzierżon – śląski przyjaciel pszczół, Janina Baj, Muzeum im. Dzierżona w Kluczborku w: pasieka24.pl, wikipedia

Foto: commonswikimedia.org, domena publiczna

NAUKI PRZYRODNICZE