Janusz Kica
Janusz Kica

JANUSZ KICA

Reżyser teatralny działający w Chorwacji, Słowenii, Austrii i Niemczech.

Ur. w 1957 r. we Wrocławiu

Studiuje teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fascynuje go europejski teatr awangardowy. Na początku lat 80. wyjeżdża do Niemiec, gdzie też podejmuje studia z historii teatru i sztuki. Początkowo pracuje jako asystent reżysera (m.in. AndrzejaWajdy), a następnie jako dyrektor teatru Wuppertaler Bühnen.

Jedną z jego pierwszych sztuk na deskach Wuppertaler Bühnen jest „Księga dżungli” Rudyarda Kiplinga, którą później wystawia w Zagrzebskim Teatrze Młodzieży. Spektakl okazuje się wielkim sukcesem i zapoczątkowuje współpracę Kicy z teatrem chorwackim. W późniejszych latach w Zagrzebskim Teatrze Młodzieży polski reżyser wystawia jeszcze „Trzech muszkieterów”, „Sen nocy letniej”, a także kilka sztuk chorwackich dramaturgów.

Przez lata pracy Janusz Kica otrzymuje wiele nagród, m.in. pięciokrotnie nagrodę Borštnika. Prócz tego: dwukrotnie nagrodę dla „złotego reżysera festiwalu” w Celje za reżyserię sztuk Szekspira i trzykrotnie nagrodę Teatru Chorwackiego. Pracuje w Niemczech, Austrii, Chorwacji i Słowenii. Prawie 20 sztuk reżyseruje od roku 1999 w samym tylko Theater in der Josefstadt w Wiedniu. Powstaje tu m.in. „Życie jest snem” Calderóna i „Sen nocy letniej” Szekspira, sezon 2018/19 otwiera zaś reżyserowana przez Janusz Kicę sztuka „Die Reise der Verlorenen” Daniela Kehlmanna.

Korzystano m.in. z: hr.wikipedia.org, sng-mb.si, josefstadt.org

Foto: fanpix.famousfix.com

Dziękujemy za pomoc Ambasadzie RP w Lublanie.