Magdalena Reiter
Magdalena Reiter

MAGDALENA REITER

Choreografka i tancerka z sukcesami działająca od 2002 roku w Słowenii, pedagog.

Tańczy od wczesnej młodości. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku, a także Performing Arts Research and Training Studios w Brukseli.

Od 2002 roku Magdalena Reiter mieszka i działa zawodowo w Lublanie.

Jako tancerka pracuje m.in. z Avim Kaiserem, Johanne Saunier, Mateją Bučarem, Goranem Bogdanovskim, Brane Potočanem. Przy choreografii natomiast współpracuje m.in. z belgijską grupą teatralną De Tijd. Przygotowuje z nią spektakl La Maladie de la Mort oraz operę Die Entführung aus dem Paradies w Operze Flamandzkiej. Tworzy kilkadziesiąt autorskich choreografii do spektakli różnych słoweńskich grup teatralnych.

Spektakle z jej choreografią wystawiane są w Polsce, w Słowenii, w Belgii, we Francji, w Anglii, w Czechach, w Finlandii, w Niemczech, w Holandii, we Włoszech, w Chorwacji, w Albanii oraz w Bośni i Hercegowinie.

W 2005 roku na II festiwalu słoweńskiego tańca Moving Cake Magdalena Reiter otrzymuje nagrodę za choreografię „Forma interrogativa”, natomiast w 2007 roku spektakl Moment – studium zatrzymanego, z jej choreografią, otrzymuje wyróżnienie podczas VIII Festiwalu Teaterfest w Sarajewie.

Polska tancerka i choreografka prowadzi warsztaty i lekcje tańca współczesnego na akademii Salzburg Experimental Academy od Dance. Uczy również w Gandawie, Awinionie, Lublanie, Gdańsku i Poznaniu.

Korzystano z: taniecpolska.pl, magdalenareiter.com

Foto: vimeo.com, M. Mrak

Dziękujemy za pomoc Ambasadzie RP w Lublanie.

FILM, TEATR, SCENA