BRONISŁAW „BRUNO” BĄK, BRUNO BAK
Witrażysta, grafik, rzeźbiarz, drzeworytnik, wykładowca amerykańskich uczelni. Projektant i wykonawca imponującego witraża w kościele św. Jana w Collegville w stanie Minnesota. Dla Amerykanów – Bruno Bak.
Ur. 3.09.1922 w Lesznie – zm. 26.09.1981 w Statesboro, Georgia, USA.
Podczas II wojny światowej walczy w polskiej armii, trafia jednak do niewoli. W roku 1943, w wyniku nieudanej próby ucieczki, zostaje osadzony w obozie jenieckim we Francji.
Po wojnie studiuje na Freie Akademie w Mannheim pod kierunkiem Paula Bergera-Bergnera. Już tutaj jego talent zyskuje powszechne uznanie. Do końca życia będzie tworzył intensywnie eksperymentując z formą.
W roku 1952 postanawia wyjechać wraz z żoną do USA. Znajduje zatrudnienie w Chicago, w pracowni witraży.
Nazwa „witraż” pochodzi od łacińskiego „vitrum”, czyli „szkło”. Poza oczywistym „in vitro”, podobną cząstkę znajdziemy dziś w wyrazie „witryna”.
Od roku 1958 wykłada w College of Saint Benedict and Saint John’s University w Collegeville w Minnesocie. Dodatkowo prowadzi zajęcia z grafiki i rysunku oraz warsztaty wzornicze.
W roku 1961 własnoręcznie kończy swoje opus magnum, czyli imponujący witraż w kościele św. Jana w Collegville w stanie Minnesota. Witraże Bronisława Bąka cieszą oczy wiernych Temple Emmanuel w Chicago, a także katedry w Kalamazoo w stanie Michigan.
Lata 1970-73 spędza we Francji, następnie – powrocie do Stanów Zjednoczonych – zostaje wykładowcą w Georgia Southern College w Statesboro.
Pochowany na Eastside Cemetery w Statesboro, Georgia, USA.
Korzystano m.in. z: Zuzanna Ducka-Lubas Bronisław “Bruno” Bąk – sztuka to eksperyment, bakart-museum.org
Foto: Sharon Mollerus, witraż z kościoła św. Jana w Collegeville.