ADAM WIŚNIEWSKI

Ksiądz pallotyn, doktor nauk medycznych, założyciel i wieloletni szef charytatywnego ośrodka  leczenia i edukacji trędowatych w Indiach.

Ur. 13.04.1913 w Dębinach – zm. 13.07.1987 w Gatapar (st. Chhattisgarh) w Indiach.

Kończy studia filozoficzno-teologiczne, w roku 1939 przyjmuje święcenia kapłańskie. W czasie II wojny światowej działa w warszawskiej konspiracji jako kapelan batalionu AK, posługując się pseudonimem „Łukasz”. Na tajnych kompletach uczy się medycyny. Po roku 1945 przenosi się do Krakowa, gdzie kontynuuje studia medyczne. W roku 1947 uzyskuje dyplom lekarza, 4 lata później zaś tytuł doktora nauk medycznych.

Wkrótce w Poznaniu Adam Wiśniewski otwiera bezpłatną poradnię dla matki i dziecka. W roku 1959 wyjeżdża do Francji, aby studiować medycynę tropikalną.

Na krótko jedzie do Kamerunu, później do Indii, gdzie zostaje już do śmierci. W 1969 zakłada tu ośrodek charytatywnego leczenia i edukacji dla trędowatych dzieci i ich rodzin „Jeevodaya”. Wśród trędowatych spędza 26 lat, z czego aż 18 w Jeevodaya. Umiera po długiej chorobie nowotworowej w roku 1987 i zostaje pochowany przy ośrodku.

Kiedy w roku 1986 polska lekarka i misjonarka świecka Helena Pyz słyszy o ciężkim stanie zdrowia księdza Adama Wiśniewskiego postanawia wyjechać do Jeevodaya. Obejmuje ośrodek w roku 1989 i prowadzi go po dziś dzień.

Korzystano z: jeevodaya.org