KAROLINA PIERZYNOWSKA
Biolog z Uniwersytetu Gdańskiego, laureatka nagrody Future Science Future Star Award za badania nad potencjalnym lekiem na choroby Huntingtona i Alzheimera.
Studiuje biologię na Uniwersytecie Gdańskim. Odbywa staże w Katedrze Biochemii Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w Laboratorium Neuropatologii Molekularnej w University of West Virginia. Podczas studiów doktorskich otrzymuje trzy granty Młodych Naukowców od Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Tylko podczas studiów współtworzy 15 artykułów naukowych publikowanych w międzynarodowych czasopismach. Składa również 4 wnioski patentowe dotyczące nowych związków chemicznych, potencjalnie możliwych do wykorzystania w leczeniu chorób neurologicznych.
Później, po studiach, rozpoczyna pracę jako nauczyciel akademicki Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
W pracy naukowej skupia się na poszukiwaniu nowych metod terapii osób chorych na choroby neurodegeneracyjne. Należą do nich choroba Huntingtona i choroba Alzheimera, które do dziś uznawane są za nieuleczalne. Najważniejsze badania prowadzi nad jednym z flawonoidów: genisteiną, występującą m.in. w soi. Dzisiaj wykorzystanie genisteiny przeszło już fazę badań in vitro i jest w fazie testów na zwierzętach. Poprawę stanu chorych zwierząt obserwuje się u większości osobników, co więcej – u niektórych znikają nawet wszelkie ślady choroby.
NAGRODY
Dr Karolina Pierzynowska jest laureatką Nagrody Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrody im. prof. Mozołowskiego przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena, Stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Stypendium L’Oreal-UNESCO „Dla Kobiet i Nauki” oraz nagrody Polskiej Akademii Nauk. W 2021 roku zostaje wyróżniona prestiżową, międzynarodową nagrodą Future Science Future Star wręczaną przez wydawnictwo „Future Science” i czasopismo „BioTechniques”. Nagroda powstała z myślą o młodych naukowcach, których badania mogą znacząco wpłynąć na ludzkie zdrowie.
Korzystano m.in. z: lorealdlakobietnauki.pl, ug.edu.pl, „Zrewolucjonizowała podejście do chorób neurodegeneracyjnych – dr Karolina Pierzynowska, młoda badaczka z pasją” Elżbieta Michalak-Witkowska /zespół prasowy UG, gdansk.pl
Foto: Arek Smykowski/UG, za zgodą właściciela praw