Stefan Banach, Wikimedia Commons, Hussein Abdulhakim CC BY-SA 3.0
Stefan Banach, Wikimedia Commons, Hussein Abdulhakim CC BY-SA 3.0

STEFAN BANACH

Matematyk, współtwórca analizy funkcjonalnej i największym światowy autorytet w tej dziedzinie.

Ur. 30.03.1892 w Krakowie – zm. 31.08.1945 we Lwowie.

Uczy się na Uniwersytecie Jagiellońskim, później na Politechnice Lwowskiej, studia jednak przerywa ze względu na wybuch I wojny światowej.

W Krakowie Stefan Banach spotyka innego genialnego matematyka, Hugona Steinhausa. Ten przedstawia mu trudne zadanie matematyczne, nad którym sam od dłuższego czasu pracuje. Po kilku dniach Banach prezentuje mu gotowe rozwiązanie.

Stefan Banach w roku 1919, domena publiczna

Po latach Steinhaus lubi powtarzać, że jego największym odkryciem w dziedzinie matematyki jest odkrycie dla świata samego Stefana Banacha.

Dzięki rosnącej sławie w środowisku matematycznym i wstawiennictwie Steinhausa zyskuje posadę asystenta na Politechnice Lwowskiej. Szybko kończy studia, doktoryzuje i habilituje się, po czym obejmuje posadę profesora Uniwersytetu Lwowskiego.

Niedługo później zostaje współtwórcą analizy funkcjonalnej i największym światowym autorytetem w tej dziedzinie. Szkoła matematyczna skupiona wokół Banacha i Steinhausa, po latach zyskała na świecie miano „lwowskiej szkoły matematycznej”.

Matematycy lwowscy, 1930, Stefan Banach przy numerze 2, Lwowscy matematycy AD 1930 Fotografia pochodzi z książki Kazimierza Kuratowskiego "Pół wieku matematyki polskiej 1920-1970" wydanej przez Książkę i Wiedzę w 1973 r. , domena publiczna
Matematycy lwowscy, 1930, Stefan Banach przy numerze 2, Kazimierz Kuratowski – nr 4, Stanisław Ulam – nr 10; fotografia pochodzi z książki Kazimierza Kuratowskiego „Pół wieku matematyki polskiej 1920-1970” wydanej przez Książkę i Wiedzę w 1973 r., domena publiczna

W roku 1936 zostaje mu powierzony odczyt plenarny na Międzynarodowym Kongresie Matematycznym w Oslo. Trzy lata później Banach zostaje prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W latach 1940-41 pełni dodatkowo funkcję dziekana na Uniwersytecie Lwowskim.

W ostatnim roku wojny zapada na raka płuc i wkrótce potem umiera. Zostaje pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Korzystano m.in. z: lwow.com.pl

EDWARD KOFLER