Edward Kofler

EDWARD KOFLER

Matematyk, autor teorii LPI, zasłużony w dziedzinach teorii gier i logiki rozmytej.

Ur. 16.11.1911 w Brzeżanach – zm. 22.04.2007 w Zurychu.

Studiuje matematykę na uniwersytecie we Lwowie pod kierunkiem Hugona Steinhausa i Stefana Banacha. Następnie wybiera kierunek pedagogiczny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach podejmuje pracę jako nauczyciel matematyki w rodzinnej miejscowości.

W 1941 roku, po wkroczeniu wojsk niemieckich do Kołomyi, ucieka wraz z rodziną do Kazachstanu. Przez cztery lata prowadzi polską szkołę i dom dziecka dla polskich sierot.

Od 1959 roku Edward Kofler prowadzi wykłady na Uniwersytecie Warszawskim. W międzyczasie zaczyna interesować się teorią gier i pisze pracę doktorską: „Decyzje ekonomiczne przy zastosowaniu teorii gier”.

„Teoria gier jest to matematyczna teoria rozwiązywania sytuacji konfliktowych bądź współpracy, w których wynik uzyskany przez jedną osobę zależy także od decyzji podejmowanych przez inne. Teoria gier nie bada przyczyn ani genezy konfliktów – interesują ją tylko optymalne ich rozwiązania.

Jak sama nazwa wskazuje, teoria gier wzięła swój początek z analizy rozgrywek gier karcianych, szachów itp. Obecnie zaś jej zastosowanie jest o wiele szersze i obejmuje m.in. antropologię, biologię, ekonomię, filozofię, nauki polityczne czy społeczne.” [1]

W 1969 roku Edward Kofler przenosi się do Zurychu, gdzie podejmuje pracę w uniwersyteckim Instytucie Ekonomicznych Badań Doświadczalnych. dodatkowo pracuje w Szwajcarskiej Narodowej Fundacji dla Badań Doświadczalnych w charakterze doradcy naukowego.

W 1970 roku ogłasza teorię LPI (Linear Partial Information) pozwalającą na podejmowanie kwalifikowanych decyzji na bazie niepełnej informacji tzw. logiki rozmytej.

Ma w dorobku kilkadziesiąt prac naukowych.

Korzystano z : Korzystano z: sppwarszawa.pl, cytat [1] za coin.wne.uw.edu.pl

Foto: Public Domain Dedication CC-010