siostra Michaela Rak/ Radio Wilno

MICHAELA RAK

Siostra zakonna, założycielka i dyrektor Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, inicjatorka pierwszego stacjonarnego dziecięcego oddziału hospicjum na Litwie.

Ur. 18.07.1963 r. w Lipianach.

Studiuje w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W roku 1984 wstępuje do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Od 1984 siostra Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. W latach 1996–2008 mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Zakłada, a następnie kieruje, Hospicjum im. św. Kamila. Pomaga w zakładaniu hospicjów w Mińsku, Kaliningradzie oraz hospicjum domowego w okolicach Berlina.

W 2008 roku przenosi się na Litwę. Przyjmuje propozycję arcybiskupa wileńskiego Audrysa Bačkisa zorganizowania pierwszego stacjonarnego hospicjum na Litwie. 11 lutego 2009 rozpoczyna działalność Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, od roku 2013 jako hospicjum stacjonarne. W prowadzeniu placówki s. Michaela Rak współpracuje z duchownymi innych wyznań. „Hospicjum jest międzynarodowym Dziełem. Stworzenie pierwszego na Litwie hospicjum nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i ofiarność ponad 200 firm i instytucji oraz ludzi dobrej woli na całym świecie.” [1]

W roku 2018 otrzymuje nagrodę „Chluba Litwy” (Lietuvos garbė) w kategorii „Opiekun roku” wręczane „zwykłym ludziom, którzy robią niezwykłe rzeczy, zmieniając świat na lepszy.”

Korzystano z: [1] hospisas.lt, mostdonieba.pl, encyklopedia.wimbp.gorzow.pl

Foto: youtube.com, Radio Wilno