ZBIGNIEW PREISNER

Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.

Ur. 20.05.1955 w Bielsku-Białej.

W dzieciństwie uczy się gry na gitarze i fortepianie, jednak nigdy nie uczęszcza do szkoły muzycznej – jest samoukiem. Studiuje historię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Po studiach Zbigniew Preisner wiąże się z krakowską Piwnicą pod Baranami, później również z Teatrem Starym w Krakowie. W 1981 roku debiutuje jako kompozytor muzyki filmowej ścieżką do filmu „Prognoza pogody” w reżyserii Antoniego Krauze. Trzy lata później nawiązuje stałą współpracę z Krzysztofem Kieślowskim, której efekty przynoszą mu międzynarodowe uznanie.

Komponuje muzykę do ponad 80 filmów.

W latach 1991, 1992 i 1993 otrzymuje tytuł kompozytora roku Los Angeles Critics’ Award. Jest też laureatem Złotej Płyty za muzykę do filmu „Podwójne życie Weroniki” Krzysztofa Kieślowskiego i podwójnym laureatem Césara Francuskiej Akademii Filmowej (1995 i 1996).

„Requiem dla mojego przyjaciela” poświęcone pamięci Krzysztofa Kieślowskiego komponuje w roku 1998. Siedem lat później zostaje poproszony przez Davida Gilmoura o przearanżowanie kilku jego utworów na 40-osobową orkiestrę smyczkową.

W 2007 roku tworzy utwór oparty na biblijnej księdze Hioba „Silence, Night and Dreams” na chór, orkiestrę i solistów. W 2013 roku realizuje projekt „Diaries of Hope” oparty na dziecięcych wspomnieniach z Holocaustu.

Korzystano z: culture.pl, preisner.com

Foto: commons.wikimedia.org