WITOLD LUTOSŁAWSKI
Światowej sławy kompozytor, dyrygent, pianista.
Ur. 25.01.1913 w Warszawie – zm. 7.02.1994 również w Warszawie.
Pierwsze utwory komponuje w wieku 9 lat, uczy się gry na skrzypcach i fortepianie. Podejmuje studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim, rezygnuje z nich na rzecz klasy kompozycji i fortepianu konserwatorium muzycznego.
W czasie wojny pracuje jako telegrafista, jednocześnie grywając w warszawskich kawiarniach. Po wojnie podejmuje współpracę z Polskim Radiem, zajmuje się muzyką filmową.
Jako dyrygent Witold Lutosławski debiutuje w roku 1952 z „Symfonią Oksfordzką” Haydna i własnymi kompozycjami. Stałą pracę rozpoczyna dopiero 11 lat później, wtedy dyryguje już prawie wyłącznie własnymi kompozycjami.
W roku 1956 debiutuje na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska jesień”, na którym dwa lata później wykonuje „Muzykę żałobną”, która przynosi mu międzynarodową sławę. Zdobywa I miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Nagrodę tę otrzymuje także za „Gry weneckie” (1962), „Trzy poematy Henri Michaux” (1964) oraz „II Symfonię” (1968).
W roku 1993 jako pierwszy kompozytor muzyki klasycznej otrzymuje uznawaną za muzycznego Nobla The Polar Music Prize.
Jest członkiem honorowym m.in.: Królewskiej Szwedzkiej Akademii Muzycznej, Freie Akademie der Künste w Hamburgu, The American Academy of Arts and Letters w Nowym Jorku, Royal Academy of Music w Londynie, a także Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, Związku Kompozytorów Polskich i Brytyjskiego Związku Kompozytorów Zawodowych. Posiada tytuł doktora honoris causa kilkunastu uczelni, w tym The Cleveland Institute of Music, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, University of Cambridge, New England Conservatory of Music w Bostonie, Université des Sciences Humaines w Strasburgu oraz McGill University w Montrealu.
Od roku 1990 odbywa się Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Witolda Lutosławskiego organizowany przez Filharmonię Narodową w Warszawie.
Korzystano m.in. z: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, muzykotekaszkolna.pl, biografia24.pl.
Foto: commons.wikimedia.org