Marek Trela
Marek Trela

MAREK TRELA

Lekarz weterynarii, hodowca koni, wieloletni prezes Państwowej Stadniny Koni Janów Podlaski, jeden z twórców sukcesu polskich koni czystej krwi arabskiej na świecie. Wiceprzewodniczący Światowej Federacji Konia Arabskiego (WAHO), organizator jordańskiego azylu dla dzikich zwierząt z terenów działań wojennych.

Ur. 28.12.1953 w Warszawie.

POCZĄTKI

Wspominając dzieciństwo, wraca do chwil, gdy obserwuje wozaków z węglem i marzy o jeździe konnej. Spełnia marzenie w wieku 12 lat. Wkrótce później dołącza do sekcji jeździeckiej CWKS Legia, odnosi sukcesy w ogólnopolskich konkursach.

Studiuje weterynarię w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na początku studiów rezygnuje z konkursowego jeździectwa.

JANÓW PODLASKI

W 1978 roku rozpoczyna blisko czterdziestoletnią pracę w państwowej stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Początkowo pracuje jako weterynarz, dbając o konie czystej krwi arabskiej.

W stadninie poznaje tajniki hodowli koni arabskich, ucząc się od Andrzeja Krzyształowicza, dyrektora stadniny i Izabelli Pawelec-Zawadzkiej, współzałożycielki i wieloletniej Prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich.

W połowie lat 80. zdobywa uprawnienia sędziego międzynarodowych konkursów i od tego czasu zasiada w jury najważniejszych konkursów w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Australii i w Stanach Zjednoczonych.

Na początku lat 90. dyrektor stadniny Andrzej Krzyształowicz, wyznacza go na swojego zastępcę. Wkrótce później Trela zajmuje się hodowlą – w Janowie hoduje prawie 1000 koni, w tym legendarną Pianissimę – najbardziej utytułowaną klacz swojej rasy w historii. W 1995 roku zostaje członkiem zarządu stadniny, a w latach 2000-2016 pełni obowiązki prezesa zarządu.

Od 2004 roku jest indywidualnym członkiem zrzeszonym WAHO (Światowej Federacji Konia Arabskiego). Syn Marka Treli, Jan Trela, również jest weterynarzem specjalizującym się w zdrowiu koni.

W 2015 roku zostaje wiceprzewodniczącym Światowej Federacji Konia Arabskiego (WAHO). Zostaje niezależnym konsultantem hodowli koni, pomagającym hodowcom na całym świecie.

BLISKI WSCHÓD

Podejmuje pracę jako doradca w stadninie W’rsan Stables szejka Sultana bin Zayeda Al Nahyana w Emiratach Arabskich. W maju roku 2018 przyjmuje propozycję księżniczki Alii, przenosi się z rodziną do Jordanii.

Marek Trela, rys. © MD
Marek Trela, rys. © MD

Prowadzi Al Malwa For Nature and Wildlife, czyli azyl dla dzikich zwierząt uratowanych z terenów dotkniętych działaniami wojennymi. W ośrodku znajdują również schronienie zwierzęta odzyskane od przemytników, zabiedzone w złych hodowlach. Są leczone i – jeśli to możliwe – wypuszczane w bezpiecznym środowisku.

Przez osiem lat pełni obowiązki skarbnika ECAHO (European Conference of Arab Horse Organizations). Z ramienia ECAHO wielokrotnie dzieli się doświadczeniem z nowicjuszami, szkoląc przyszłych sędziów konkursów jeździeckich.

Korzystano m.in. z: polskieradio.pl, Ewa Bagłaj „Marek Trela. Moje konie, moje życie”, Instytut Wydawniczy Erica Warszawa 2016, waho.org

NAUKI PRZYRODNICZE