Tomasz Stańko
Tomasz Stańko

TOMASZ STAŃKO

Trębacz jazzowy, kompozytor.

Ur. 11.07.1942 w Rzeszowie – zm. 29.07.2018 w Warszawie.

Studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie trąbki. W roku 1962 wraz z pianistą Adamem Makowiczem zakłada zespół Jazz Darings, uznawany później za krytyków za jedną z pierwszych grup free jazzowych w Europie. Wkrótce potem Stańko dołącza do kwintetu Krzysztofa Komedy.

Tworzy Tomasz Stańko Quintet, dołącza do Globe Unity Orchestra Alexandra von Schlippenbacha i staje się częścią towarzystwa najbardziej awangardowych jazzmanów w Europie. Rok później współpracuje z Krzysztofem Pendereckim i Donem Cherrym.

W 1975 roku powstaje pierwszy autorski album Tomasza Stańki, czyli „Balladyna”.

Tworzy kilka różnych grup. Od początku XXI wieku Stańko jest regularnie wymieniany w pierwszej dziesiątce najlepszych trębaczy na świecie. W roku 2003 otrzymuje Europejską Nagrodę Jazzową. W roku 2005, wraz z kwartetem, odbywa trasę koncertową po Azji i Australii.

Kilka lat później przeprowadza się do Nowego Jorku, gdzie regularnie koncertuje, a w 2012 formuje New York Quartet. W 2014 otrzymuje Prix du Musicien Européen od paryskiej Akademii Jazzu za osiągnięcia i całokształt pracy.

Umiera w roku 2018, zostaje pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Alei Zasłużonych.

Korzystano z: polskirock.art.pl, tomaszstanko.com.

Foto: commons.wikimedia.org