Rosław Szaybo

ROSŁAW SZAYBO

Grafik, plakacista, projektant okładek płyt i książek, fotograf. Przedstawiciel tzw. polskiej szkoły plakatu.

Ur. 13.08.1933 w Poznaniu – zm. 21.05.2019 w Warszawie.

W roku 1961 kończy studia na warszawskiej ASP. Pięć lat później wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. W latach 1972-88 pracuje na stanowisku dyrektora artystycznego firmy fonograficznej CBS Records Great Britain. Projektuje około dwóch tysięcy okładek płyt, m.in. Milesa Davisa, Eltona Johna, Carlosa Santany, Janis Joplin, Arethy Franklin, The Clash, Leonarda Cohena. Tworzy plakaty teatralne. Prowadzi również zajęcia w londyńskich szkołach artystycznych.

Po powrocie do Polski Rosław Szaybo zostaje dyrektorem artystycznym „Czytelnika”, intensywnie pracuje, obejmuje profesurę warszawskiej ASP. Macierzysta uczelnia w nekrologu pisze o profesorze: „Znakomity dydaktyk, ceniony wśród studentów za przychylność wobec ich pomysłów, poglądów i stanowisk, pozwalający im na swobodę wyboru środków wyrazu i dający możliwość nieskrępowanej wypowiedzi.”

Laureat kilkunastu międzynarodowych konkursów na najlepsze okładki płytowe.

W wywiadzie, zamieszczonym w książce gromadzącej rozmowy z dwunastoma wybitnymi grafikami związanymi z warszawską ASP [1], tak mówi o pracy grafika-ilustratora: „Wydaje mi się, że fantastycznie jest wykorzystać sytuację, w której możemy w sposób inteligentny pokazać coś, co świadczy o tym, że jesteśmy dobrymi rzemieślnikami i zawodowcami. Przecież to nasza inteligencja powoduje, że robimy coś, co zostaje przyjęte przez ogół, przez różne gusta, różnych ludzi. To nie jest przypadek, że dobra klamka, którą się otwiera drzwi, może zostać zrobiona przez znanego rzeźbiarza. To jest duma zawodu oraz wiadomości ogólne, rozmowy z ludźmi – ze stolarzem, ślusarzem, z przygodną osobą na dworcu. Ze wszystkiego czerpiemy wiedzę, która w końcu pozwala wypowiedzieć się wizualnie. To właśnie intuicja twórcza.”

Korzystano z: culture.pl, asp.waw.pl, grafmag.pl [1]

LITERATURA