STEFAN BANACH

Genialny matematyk, współtwórca analizy funkcjonalnej.

Ur. 30.03.1892 r. w Krakowie – zm. 31.08.1945 r. we Lwowie.

Uczy się na Uniwersytecie Jagiellońskim, później na Politechnice Lwowskiej, studia jednak przerywa ze względu na wybuch I wojny światowej.

W Krakowie spotyka innego genialnego matematyka, Hugona Steinhausa. Ten przedstawia mu trudne zadanie matematyczne, nad którym sam od dłuższego czasu pracuje. Po kilku dniach Banach prezentuje mu gotowe rozwiązanie. Po latach Steinhaus lubi powtarzać, że jego największym odkryciem w dziedzinie matematyki jest odkrycie dla świata samego Stefana Banacha.

Dzięki rosnącej sławie w środowisku matematycznym i wstawiennictwie Steinhausa zyskuje posadę asystenta na Politechnice Lwowskiej. Szybko kończy studia, doktoryzuje i habilituje się, po czym obejmuje posadę profesora Uniwersytetu Lwowskiego.

Niedługo później zostaje współtwórcą analizy funkcjonalnej i największym światowym autorytetem w tej dziedzinie.

W roku 1936 zostaje mu powierzony odczyt plenarny na Międzynarodowym Kongresie Matematycznym w Oslo. Trzy lata później Banach zostaje prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W latach 1940-1941 pełni funkcję dziekana na Uniwersytecie we Lwowie.

W ostatnim roku wojny zapada na raka płuc i wkrótce potem umiera. Zostaje pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Korzystano z: lwow.com.pl

Foto: commons.wikimedia.pl,  Hussein Abdulhakim CC BY-SA 3.0