commons.wikimedia.org, Stanisław Lem w roku 1966,  zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora, CC BY-SA 3.0
commons.wikimedia.org, Stanisław Lem w roku 1966,  zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora, CC BY-SA 3.0

STANISŁAW LEM

Najczęściej tłumaczony polski pisarz. Filozof i futurolog.

Ur. 12.09.1921 we Lwowie – zm. 27.04.2006 w Krakowie.

Studiuje medycynę na Uniwersytecie Lwowskim, jednak wojna zmusza go do przerwania nauki. Zdobywa fałszywe dokumenty, dzięki czemu może pracować jako pomocnik mechanika i spawacz. Wykorzystuje tę posadę do współpracy z ruchem oporu, przekazując mu odnalezioną w złomie amunicję i materiały wybuchowe. Od roku 1944 kontynuuje studia.

W 1946 roku przenosi się z rodziną do Krakowa. Studiuje medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, ponadto dorabia pisaniem krótkich tekstów w prasie. Po ukończeniu studiów rezygnuje z czynnego wykonywania zawodu lekarza.

Tworzy krótkie opowiadania, nowele w odcinkach, co więcej – pisze poezję. Pisze głównie o wojnie i okupacji, jednak pojawiają się zalążki późniejszej fantastyki naukowej.

 

Stanisław Lem. rys. © MD
Stanisław Lem. rys. © MD

Pierwszą pełną powieścią jest „Szpital przemienienia” napisany w roku 1948. Wkrótce ukazują się kolejne powieści (m.in. „Astronauci”, „Obłok Magellana”) oraz zbiory opowiadań.

Rok 1961 przynosi „Solaris”, „Powrót z gwiazd” i powieść „Pamiętnik znaleziony w wannie”. Sam pisarz za swoje największe osiągnięcie uznaje wydaną w roku 1965 „Cyberiadę”.

Stanislaw Lem,  THE FUTUROLOGICAL CONGRESS, '85, aut. Drümmkopf, CC-BY 2.0
Stanislaw Lem, THE FUTUROLOGICAL CONGRESS, ’85, aut. Drümmkopf, CC-BY 2.0

Lata 1982-88 spędza w Berlinie Zachodnim i Wiedniu.

W pewnym okresie Lem jest najczęściej czytanym nieanglojęzycznym pisarzem science fiction na świecie. Książki tłumaczone są ogółem na ponad 40 języków i wydane w łącznym nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Dla uhonorowania pisarza, jego nazwiskiem nazwano jedną z planetoid. Pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Korzystano m.in. z: encyklopediafantastyki.pl, lem.pl, znak.com.pl

Foto: commons.wikimedia.org, Stanisław Lem w roku 1966,  zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora, CC BY-SA 3.0

LITERATURA