#1. Patronem lotniska we Wrocławiu jest żyjący na przełomie XV i XVI wieku astronom...
Patronem wrocławskiego portu lotniczego (kod IATA: WRO) jest od roku 2005 Mikołaj Kopernik. Pochodzący z Torunia astronom studiował we Wrocławiu, był także scholastykiem wrocławskiej Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja.
#2. Ignacy Łukasiewicz wynalazł...
Gotowy wynalazek powstaje w roku 1853, a pierwsza lampa naftowa konstrukcji Łukasiewicza oświetla aptekę, w której pracuje sam wynalazca.
Jeszcze w tym samym roku z nowego typu oświetlenia korzysta szpital powszechny we Lwowie.
Pierwszą lampę naftową przeznaczoną do oświetlenia ulicy możemy zobaczyć po dziś dzień w Gorlicach.
#3. Władysław Reymont w roku 1924 otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za powieść...
Władysław Reymont w roku 1924 otrzymuje Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za epopeję „Chłopi”. Niestety, pisarz jest już wówczas tak schorowany, że nie może wyjechać do Sztokholmu po odbiór nagrody.
#4. Fryderyk Chopin komponował m.in. ...
#5. Maria Skłodowska-Curie odkryła dwa pierwiastki:
W roku 1898 Maria Skłodowska-Curie wraz z Pierrem Curie odkrywają polon (Po, polonium, nazwa oczywiście od, nieistniejącej wówczas na mapach, Polski) oraz rad (Ra, radium – łac. promień). Kiur to jeden z pięciu pierwiastków odkrytych przez amerykańskiego chemika Glenna Theodora Seaborga, okryty w roku 1944 i tak właśnie nazwany na cześć Marii i Pierre’a Curie.
#6. Malarz, pisarz i autor sztuk teatralnych Stanisław Ignacy Witkiewicz używał pseudonimu...
6 kwietnia 1913 roku w liście do swojego ojca – malarza, architekta, pisarza, twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza, Stanisław Ignacy po raz pierwszy używa pseudonimu Witkacy.
Serwacy, Bonifacy i Pankracy natomiast to… „zimni ogrodnicy”, patroni dni od 12 do 14 maja – środka okresu między 1 a 25 maja, kiedy to statystycznie rzeczywiście często notuje się znaczące ochłodzenie wynikające ze specyficznej cyrkulacji powietrza w Europie.
#7. Andrzej Wajda wyreżyserował film...
Andrzej Wajda zekranizował „Pana Tadeusza” w roku 1999. Autorami scenariusza byli sam reżyser, Jan Nowina-Zarzycki i Piotr Wereśniak. Paweł Edelman zrealizował zdjęcia, a muzykę skomponował Wojciech Kilar. „Pan Samochodzik” to postać z przygodowych powieści Zbigniewa Nienackiego. Na bazie tych utworów powstały w latach 1965-1991 cztery filmy fabularne i serial. „Pan Wołodyjowski” na podstawie prozy Henryka Sienkiewicza to film z roku 1968 w reżyserii Jerzego Hoffmana.
#8. Geralt z Rivii to główny bohater powieści...
Na podstawie dzieł o wiedźminie Geralcie z Rivii stworzono komiks, film pełnometrażowy, serial telewizyjny, grę fabularną, grę karcianą a także trzy części niezwykle popularnej gry komputerowej RPG wydanej przez polską firmę CD Projekt. W 2017 roku Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni wystawia musical „Wiedźmin”. W 2019 roku światowy sukces odnosi serial „The Witcher” produkcji Netflixa, oczywiście na motywach powieści Andrzeja Sapkowskiego.
#9. Astronom Aleksander Wolszczan pierwszy odkrył...
W 1990 roku Aleksander Wolszczan dokonuje przełomowego dla astronomii odkrycia – lokalizuje trzy planety krążące wokół pulsara o nazwie PSR 1257 12 z konstelacji Panny. Są to pierwsze znane planety poza Układem Słonecznym.
#10. Esperanto to...
Ludwik Zamenhof, pod pseudonimem Doktor Esperanto, publikuje w roku 1887, w języku rosyjskim, książkę pod tytułem „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”. Niedługo potem na świecie powstają setki publikacji w esperanto, pojawiają się czasopisma, tworzą się także kluby miłośników nowego języka. Wiele ośrodków pozostaje aktywnych po dziś dzień.