BRONISŁAW „BRUNO” BĄK, BRUNO BAK

Witrażysta, grafik, rzeźbiarz, drzeworytnik, wykładowca amerykańskich uczelni. Projektant i wykonawca imponującego witraża w kościele św. Jana w Collegville w stanie Minnesota. Dla Amerykanów – Bruno Bak.

Ur. 1922 w Lesznie – zm. 1981 Statesboro, Georgia, USA.

Walczy w polskiej armii, jednak trafia do niewoli. W roku 1943, w wyniku nieudanej próby ucieczki, zostaje osadzony w obozie jenieckim we Francji.

Po wojnie studiuje na Freie Akademie w Mannheim pod kierunkiem Paula Bergera-Bergnera. Już tutaj jego talent zyskuje powszechne uznanie. Do końca życia będzie tworzył intensywnie eksperymentując z formą.

W roku 1952 postanawia wyjechać wraz z żoną – Hedi – do USA. Znajduje zatrudnienie w Chicago, w pracowni witraży.

Od roku 1958 wykłada w College of Saint Benedict and Saint John’s University w Collegeville w Minnesocie. Dodatkowo prowadzi zajęcia z grafiki i rysunku oraz warsztaty wzornicze.

W roku 1961 własnoręcznie kończy swoje opus magnum, czyli imponujący witraż w kościele św. Jana w Collegville w stanie Minnesota. Witraże Bronisława Bąka cieszą oczy wiernych Temple Emmanuel w Chicago, a także katedry w Kalamazoo w stanie Michigan.

Lata 1970-1973 spędza we Francji, po powrocie do Stanów Zjednoczonych zostaje wykładowcą w Georgia Southern College w Statesboro.

Korzystano z: Bronisław “Bruno” Bąk – sztuka to eksperyment”, Zuzanna Ducka-Lubas, bakart-museum.org

Foto: Sharon Mollerus, witraż Bronisław Bąka z kościoła św. Jana w Collegeville.

SZTUKI PLASTYCZNE