Olga Malinkiewicz

OLGA MALINKIEWICZ

Fizyk, autorka niskotemperaturowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów, pierwsza polska laureatka konkursu „Innovators Under 35”, współzałożycielka firmy Saule Technologies.

Ur. 26.11.1982 r.

Studia rozpoczyna na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po uzyskaniu licencjatu kontynuuje naukę na uniwersytecie w Walencji. Tutaj zajmuje się badaniami nad diodami organicznymi i OLED-ami. Po wyjeździe na konferencję naukową do Sewilli zaczyna interesować się perowskitami i to im poświęca kolejne badania.

Opracowuje metodę pozwalającą na zastosowanie materiału perowskitowego na dowolnym podłożu oraz metodę tańszej i prostszej produkcji ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów.

Po ogromnym sukcesie naukowym otrzymuje propozycje pracy z całej Europy, postanawia jednak założyć własny biznes w Polsce. Wraz z Piotrem Krychem i Arturem Kupczunasem zakłada spółkę Saule Technologies, której głównym zadaniem jest komercjalizacją jej wynalazku. W 2015 roku spółka pozyskuje 25 milionów złotych wsparcia z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i zdobywa japońskiego inwestora.

W 2014 roku Olga Malinkiewicz otrzymuje główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21. Rok później zostaje uhonorowana tytułem „Innovator of the Year” w konkursie „Innovators Under 35” organizowanym przez „MIT Technology Review” – najstarszy magazyn poświęcony technice, wydawany przez Massachusetts Institute of Technology.

Spółka Saule Technologies prowadzi rozmowy m.in. z Airbusem o zastosowaniu perowskitu w technologii kosmicznej. Szuka ponadto rozwiązań dla życia codziennego. Opracowuje projekty blachodachówek pokrytych warstwą perowskitu i naklejek na telefon, ładujących go światłem.

PEROWSKITY W PRAKTYCE

W 2018 roku Skanska jako pierwszy deweloper wykorzystuje tę technologię. Pokrywa warszawski biurowiec Spark półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu, tym samym tworząc praktycznie samowystarczalny energetycznie budynek. Moduły są lżejsze i cieńsze od ogniw krzemowych, ich kształt, kolor i rozmiar może być dopasowany do potrzeb klienta. Co ważne – są tańsze w produkcji, a także przyjaźniejsze dla środowiska.

W listopadzie 2023 roku rakieta Facon 9 wynosi na orbitę satelitę wyposażonego w 28 ogniw perowskitowych. Naukowcy chcą potwierdzić wyniki badań laboratoryjnych dotyczących odporności perowskitów na promieniowanie kosmiczne. „To idealne źródło zasilania w kosmosie z wielu powodów. Ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę koszt transportu każdego kilograma na orbitę. Są elastyczne, więc można je upakować w niewielkiej przestrzeni. Z kolei dzięki temu, że są drukowane cyfrowo, mogą przybierać dowolne kształty. To oznacza, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne powierzchnie do wytwarzania prądu” – mówi Olga Malinkiewicz.

W lipcu 2024 roku zdobywa przyznawane przez Europejski Urząd Patentowy wyróżnienie European Inventor Award w kategorii „małe i średnie przedsiębiorstwa” za „technologię energii słonecznej wykorzystującej opłacalne i przyjazne dla środowiska perowskitowe ogniwa słoneczne”.

Korzystano z: forbes.pl, naukawpolsce.pl, PAP, gramwzielone.pl, skanska.pl, naukawpolsce.pl

Foto: commons.wikimedia.org, aut. Julia Przenajkowska CC BY-SA 4.0

POLSKIE ODKRYCIA I WYNALAZKI