HENRYK MAGNUSKI

Inżynier, konstruktor jednego z pierwszych walkie-talkie.

Ur. 30.01.1909 w Warszawie – zm. 4.05.1978 w Glenview, USA.

Studiuje na Politechnice Warszawskiej, później pracuje w Państwowych Zakładach Tele i Radiotechnicznych. W 1939 roku przebywa na szkoleniu w Nowym Jorku. Wybucha druga wojna światowa, w konsekwencji Henryk Magnuski nie może wrócić do kraju.

Henryk Magnuski's Handie Talkie
1944 … handy „walky-talky”, James Vaughan CC BY-NC-SA 2.0

Zmuszony do ułożenia sobie życia za wielką wodą, zostaje pracownikiem Motoroli. Firma Motorola istniała na rynku już od roku 1928 jako Galvin Manufacturing Corporation. Na efekty swych prac Magnuski nie każe długo czekać. Już w roku 1940 tworzy mały radiotelefon, który nazywa „Handie Talkie” – ma on zasięg około 1 km, waży 2 kg. Urządzenie robi furorę, w efekcie do końca wojny firma produkuje ponad 100 tys. sztuk.

W roku 1943 opracowuje projekt nowatorskiego „Walkie-Talkie”. Wynalazek jest powszechnie używany przez przedstawicieli niższego szczeble dowodzenia amerykańskich sił zbrojnych w Europie. Trzeba przyznać, ze odbiornik znacznie różni się od poręcznych telefonów, które dzisiaj dostępne są w każdym większym sklepie RTV. „Walkie-Talkie” Henryka Magnuskiego waży kilkanaście kilogramów, ma natomiast pokaźny zasięg 15-30 km. Ponadto, co ważne w warunkach wojennych, oferuje możliwość zmiany częstotliwości. Do końca wojny powstają aż 43 tysiące egzemplarzy.

Pochowany na St. Adalbert Cemetery w Chicago, USA.

Korzystano z: pl.wikipedia.org, wynalazki.andrej.edu.pl, mobile.inpoland.pl

POLSKIE ODKRYCIA I WYNALAZKI