Jan Maślankiewicz-Pogany, commons.wikimedia.org, aut. Traumkozert CC-BY 3.0
Jan Maślankiewicz-Pogany, commons.wikimedia.org, aut. Traumkozert CC-BY 3.0

JAN MAŚLANKIEWICZ-POGÁNY

Kompozytor, dyrygent, wiolonczelista, dyrygent m.in. Królewskiego Teatru Operowego w Muskacie, malarz.

Ur. 23.06.1960 r. w Kołobrzegu.

Jan Maślankiewicz-Pogány dzieciństwo spędza w Brzegu na Opolszczyźnie. W tutejszej Szkole Muzycznej pierwszego stopnia uczy się gry na wiolonczeli i fortepianie. Następnie studiuje na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W roku 1986 wyjeżdża do Monachium, gdzie studiuje grę na wiolonczeli, a także dyrygenturę w Konserwatorium im. Richarda Straussa, osiada w stolicy Bawarii na stałe. Prócz muzyki studiuje także malarstwo. Gra koncerty, nagrywa i dyryguje – m.in. z Koreańską Orkiestrą Kameralną z Seulu oraz z orkiestrami z Japonii, Niemiec i Grecji.

W roku 2012 rozpoczyna stałą współpracę jako dyrygent z Królewskim Teatrem Operowym w Maskacie – stolicy Omanu.

Decyzję o budowie teatru operowego podjął w roku 2001 sam władca sułtanatu Omanu. Uroczyste otwarcie opery, czyli Royal Opera House Muscat, odbyło się we wrześniu 2011. Dzięki temu teatr w Maskacie stał się trzecią sceną operową w krajach arabskich Bliskiego Wschodu po scenach w Bejrucie i Kairze. Obiekt jest bardzo nowoczesny, siedzenia są wyposażone w ekrany wyświetlające tekst po arabsku i angielsku.

Z teatrem współpracuje utworzona w roku 1985 Królewska Orkiestra Symfoniczna, składająca się z muzyków arabskich.

Od 2014 roku Jan Maślankiewicz-Pogány jest również dyrektorem generalnym Międzynarodowego Festiwalu im. Johannesa Brahmsa we Wrocławiu.

Korzystano z: art. Zofii Mogielnickiej „Artysta z Brzegu” w: brzeg.com.pl, wikipedia

Foto: commons.wikimedia.org, aut. Traumkozert CC-BY 3.0

MUZYKA