Edward Malec, Foto: monachium.msz.gov.pl
Edward Malec, Foto: monachium.msz.gov.pl

EDWARD MALEC

Kardiochirurg dziecięcy, profesor Westfalische Wilhelms Universität Münster, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej, Chirurgii Wad Wrodzonych Serca Universitätsklinikum Münster, profesor wizytujący na Uniwersytecie Medycznym w Odessie.

Ur. 18.03.1954 w Oleśnicy.

Studiuje w krakowskiej Akademii Medycznej, specjalizuje się w chirurgii dziecięcej i kardiochirurgii. Doskonali umiejętności w ośrodkach medycznych Europy i USA. Od 1997 roku kieruje Kliniką Kardiochirurgii Dziecięcej Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii UJ.

W Polsce, Kazachstanie, USA, Norwegii, Niemczech, Słowacji i Szwajcarii wykonuje ogółem ponad 8000 skomplikowanych operacji kardiochirurgicznych u dzieci. Pracuje jako konsultant na Ukrainie i w Białorusi.

Podejmuje się leczenia bardzo trudnych przypadków, w szczególności korekcji wyjątkowo złożonych wad serca.

Inicjuje powstanie pierwszego w Europie podręcznika dla rodziców dzieci cierpiących na dolegliwości kardiologiczne, wydanego pt. „Dziecko z wadą serca”. Od 1997 roku kieruje Kliniką Kardiochirurgii Dziecięcej Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii UJ, a od 2000 roku Polsko-Amerykańskim Instytutem Pediatrii w Krakowie. W latach 2007-2013 prowadzi Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Od 2013 roku kieruje Kliniką Kardiochirurgii Dziecięcej, Chirurgii Wad Wrodzonych Serca Universitätsklinikum Münster, rzecz jasna cały czas czynnie przeprowadzając operacje o najwyższym stopniu trudności.

Edward Malec jest członkiem wielu prestiżowych towarzystw i stowarzyszeń kardiologicznych na całym świecie. W 2002 roku uhonorowany Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Torakokardiochirurgów (Congenital Heart Surgery Award).

Od 2016 roku jest profesorem wizytującym Odeskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego, rok później przyjmuje tytuł doktora honoris causa tej uczelni. Na zakończenie odznaczenie szczególne – Order Uśmiechu.

Korzystano z: monachium.msz.gov.pl, wikipedia, www.corinfantis.org

MEDYCYNA