Jan Krenz
Jan Krenz

JAN KRENZ

Kompozytor, dyrygent wielu światowych orkiestr.

Ur. 14 lipca 1926 we Włocławku – zm. 15 września 2020 w Warszawie.

POCZĄTKI

Uczy się gry na fortepianie pod kierunkiem Zbigniewa Drzewieckiego i kompozycji u Kazimierza Sikorskiego. W latach 1945-47 studiuje w klasie dyrygentury u Kazimierza Wiłkomirskiego, a także w klasie kompozycji u Kazimierza Sikorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi.

Jako dyrygent debiutuje 6 stycznia 1946 roku w łódzkiej Filharmonii. W kolejnych latach pracuje jako dyrygent w Filharmonii Poznańskiej, a następnie w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (dzisiejsza NOSPR).

WOSPR/NOSPR I ŚWIAT

Lata 1953-1967 to okres intensywnej pracy w WOSPR –  nagrania, koncerty, prawykonania dzieł polskich kompozytorów, festiwale i wyjazdy zagraniczne. Między innymi dzięki jego działalności orkiestra WOSPR zyskuje uznanie na całym świecie. W 1963 roku wyrusza z orkiestrą na światowe tournée, które obejmuje 55 koncertów, w tym w Mongolii, Chinach, Japonii, Australii, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych.

W latach 60. Jan Krenz pełni funkcję pierwszego dyrygenta Orkiestry Denmarks Radio w Kopenhadze.

Od 1968 do 1973 roku współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie. Wtedy też odwiedza Japonię. W rezultacie podejmuje współpracę z orkiestrą Yomiuri Nippon Symphony Orchestra.

Jako dyrygent gościnny prowadzi m.in. Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Filharmonię w Petersburgu, Royal Concertgebouw w Amsterdamie, a także Detroit Symphony Orchestra.

W 1979 roku obejmuje posadę dyrektora muzycznego w Bonn. Powiększa Orchester der Beethovenhalle do 122 muzyków.

W latach 80., po piętnastoletniej przerwie, powraca do komponowania. Od 2005 do 2008 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Uczestniczy w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Edynburgu, Bergen, Pradze, Montreux, Osace i Wiedniu, a także regularnie w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, na którym dwukrotnie zostaje laureatem nagrody Orfeusza za wykonania muzyki polskiej. Co więcej – w dorobku ma także dzieła muzyki teatralnej i filmowej, m.in. do „Kanału” Andrzeja Wajdy i „Eroiki” Andrzeja Munka.

Umiera 15 września 2020 roku w Warszawie, zostaje pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Korzystano z: nospr.org.pl, pwm.com.pl, polmic.pl

Foto: aut. Andrzej Świetlik, domena publiczna, commons.wikimedia.org