BRONISŁAW KAPER © ZUZANNA DEC
BRONISŁAW KAPER © ZUZANNA DEC

BRONISŁAW KAPER

Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, autor ścieżek dźwiękowych do ok. 150 hollywoodzkich produkcji, laureat Oscara za muzykę do filmu „Lili”.

Ur. 5.02.1902 w Warszawie – zm. 26.04.1983 w Los Angeles.

EDUKACJA

Zainteresowanie muzyką ujawnia już jako siedmiolatek, kiedy to jego rodzice kupują pianino. Później studiuje grę na tym instrumencie i kompozycję, jednocześnie ucząc się prawa. Jako 21-latek kończy Warszawskie Konserwatorium i przenosi się do Berlina, gdzie kontynuuje naukę. W tym czasie zarabia na studia komponując muzykę dla warszawskich kabaretów, a później także do produkcji filmowych i teatralnych.

KARIERA

W 1933 roku Bronisław Kaper przeprowadza się do Paryża. Pisze wówczas muzykę dla kilku francuskich produkcji, a w 1935 roku otrzymuje propozycję współpracy od Louisa B. Mayera, szefa wytwórni filmowej MGM. W konsekwencji rozpoczyna pracę w Hollywood. Już jedna z pierwszych kompozycji dla MGM, czyli melodia do filmu „San Francisco” z 1936 roku zyskuje status klasyka. Od połowy lat 40. poza piosenkami do filmów pisze też całe ścieżki dźwiękowe.

Bronisław Kaper
„Uczestnicy koktajlu wydanego przez śpiewaka Jana Kiepurę (5. z prawej). Kompozytor Bronisław Kaper (2. z lewej), reżyser śpiewak Adam Didur (9. z prawej)”, 1933, domena publiczna

Dla MGM pracuje przez 28 lat, aż do rozwiązania wytwórni, w kolejnych latach pracuje jako wolny strzelec. W sumie przez lata pracy w Hollywood komponuje utwory do prawie 150 filmów, w tym czasie jest czterokrotnie nominowany do Oscara, którego zdobywa w 1954 roku za muzykę do musicalu „Lili” w reżyserii Charlesa Watersa.

W 1975 roku nagrywa jedyną w swojej karierze płytę nagraną solowo na fortepianie: „Bronislaw Kaper Plays His Famous Film Themes”.

Do najbardziej rozpoznawalnych dzieł Kapera należą standardy jazzowe, szczególnie „On Green Dolphin Street” z 1947 roku, spopularyzowany później przez Milesa Davisa, „Invitation” z 1950 roku i „Follow Me” – główny motyw z filmu „Bunt na Bounty”.

Jego kompozycje wykonują m.in. Joe Henderson, George Benson i Pat Metheny.

Bronisław Kaper jest wieloletnim członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Umiera w wieku 81 lat w Los Angeles.

Korzystano m.in. z jazzpress.pl, imdb.com

Rys.: dla polskaswiatu.pl © Zuza Dec