Henryk Gotlib - pierwszy z prawej
Henryk Gotlib - pierwszy z prawej

HENRYK GOTLIB

Polski malarz, grafik i pisarz, czołowy przedstawiciel międzywojennej grupy Formistów.

Ur. 10.01.1890 w Krakowie – zm. 30.12.1966 w Godstone (Anglia).

Przychodzi na świat w rodzinie mieszczańskiej w Krakowie, tam też studiuje na Akademii Sztuk Pięknych. W późniejszych latach kontynuuje naukę w Kunstgewerbeschule w Wiedniu, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

W 1919 roku Henryk Gotlib zakłada w Krakowie awangardową grupę Formistów, której wystawy trafiają do Berlina, Amsterdamu i Paryża.

Rok później, indywidualną wystawę prac artysty organizuje Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

W latach 1923-1929 mieszka i tworzy w Paryżu, bierze udział w wystawach Salon d’Automne, Salon de Tuileries i Salon des Indépendants.

W 1938 roku wyjeżdża do Anglii, skąd planuje wrócić do Polski. Jednak wybuch wojny i wiadomość, że jego warszawska pracownia została zbombardowana sprawiają, że osiada w Wielkiej Brytanii na stałe. Szybko otrzymuje zaproszenie do wstąpienia do „London Group” – prestiżowego towarzystwa artystycznego, które nie ma wówczas w swoich szeregach żadnego artysty spoza Wielkiej Brytanii.

Od 1940 roku prace Gotliba prezentowane są na licznych wystawach w Anglii. W 1964 roku jego obrazy trafiają na ekspozycję „Fifty years of British Art” w Tate Gallery.

Po śmierci artysty Scottish National Gallery of Modern Art organizuje wielką retrospektywną wystawę. Następnie dorobek malarza prezentowany jest w Southampton Art Gallery i National Museum of Wales.

Prace Gotliba znajdują się dziś w wielu prywatnych kolekcjach, w tym w znanej kolekcji Ruth Borchard, gromadzącej sto brytyjskich autoportretów.

Korzystano z: henrykgotlib.com

Foto: 1932, wystawa prac artystów plastyków grupy „Dziesięciu” w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, NAC, domena publiczna

MALARSTWO, GRAFIKA, RZEŹBA