Henryk Gotlib - pierwszy z prawej,1932, wystawa prac artystów plastyków grupy
Henryk Gotlib - pierwszy z prawej,1932, wystawa prac artystów plastyków grupy "Dziesięciu" w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, NAC, domena publiczna

HENRYK GOTLIB

Malarz, grafik i pisarz, czołowy przedstawiciel międzywojennej grupy tzw. formistów.

Ur. 10.01.1890 w Krakowie – zm. 30.12.1966 w Godstone (Anglia).

Przychodzi na świat w rodzinie mieszczańskiej w Krakowie, tam też studiuje na Akademii Sztuk Pięknych. Kontynuuje naukę w Kunstgewerbeschule w Wiedniu, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

W 1919 roku Henryk Gotlib zakłada w Krakowie awangardową grupę formistów, której wystawy trafiają do Berlina, Amsterdamu i Paryża.

Rok później indywidualną wystawę prac artysty organizuje Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

W latach 1923-29 mieszka i tworzy w Paryżu. Bierze udział w wystawach Salon d’Automne, Salon de Tuileries i Salon des Indépendants.

W 1938 roku wyjeżdża do Anglii. Planuje wrócić do Polski, jednak wybuch wojny i wiadomość o zbombardowaniu jego warszawskiej pracowni sprawiają, że osiada na wyspach na stałe. Szybko otrzymuje zaproszenie do wstąpienia do „London Group” – prestiżowego towarzystwa artystycznego, które nie ma wówczas w swoich szeregach żadnego artysty spoza Wielkiej Brytanii.

Od 1940 roku prace Gotliba prezentowane są na licznych wystawach w Anglii. W 1964 roku jego obrazy trafiają na ekspozycję „50 Years of British Art” w Tate Gallery.

Po śmierci artysty Scottish National Gallery of Modern Art organizuje wielką wystawę retrospektywną. Dorobek malarza prezentowany jest również w Southampton Art Gallery i National Museum of Wales. Prace Gotliba znajdują się dziś w wielu prywatnych kolekcjach, w tym w znanej kolekcji Ruth Borchard, gromadzącej sto brytyjskich autoportretów.

Korzystano m.in. z: henrykgotlib.com

MALARSTWO, GRAFIKA, RZEŹBA