HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI

Kompozytor, pedagog, najpopularniejszy polski muzyk awangardowy XX wieku, autor niezwykle popularnej na świecie „Symfonii pieśni żałosnych”.

Ur. 6.12.1933 w Czernicy k. Rybnika – zm. 12.11.2010 w Katowicach.

Uczy się w Średniej Szkole Muzycznej w Rybniku na wydziale instruktorsko-pedagogicznym, później studiuje kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach.

W roku 1958 Henryk Mikołaj Górecki we wspaniałym stylu debiutuje na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Dzięki temu zyskuje opinię jednego z najciekawszych kompozytorów awangardowych w Polsce.

W roku 1961 prezentuje swoje kompozycje w Paryżu – na II Biennale Młodych otrzymuje pierwszą nagrodę za I Symfonię „1959”.

W roku 1967 zajmuje trzecie miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Sześć lat później, w tym samym konkursie, zajmuje miejsce pierwsze.

Bez wątpienia przełomowy dla popularności kompozytora okazuje się rok 1992. III Symfonia, czyli „Symfonia pieśni żałosnych” – trafia na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich rankingów.

Henryk Mikołaj Górecki jest laureatem wielu nagród międzynarodowych, a także kawalerem Orderu Orła Białego, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Medalu „Zasłużonego Kulturze Gloria Artis” oraz Orderu Ecce Homo.

Jego imię nosi Filharmonia Śląska w Katowicach.

Kompozytor został pochowany na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.

Korzystano m.in. z: culture.pl, polskieradio.pl

MUZYCY I KOMPOZYTORZY