Lech Wierusz
Lech Wierusz w Korei Północnej

LECH WIERUSZ

Lekarz ortopeda, wynalazca, dyrektor Zakładu Leczniczo-Wychowawczego dla Dzieci Kalekich w Świebodzinie, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, współzałożyciel szpitala ortopedycznego w Hamhŭng w Korei Północnej.

Ur. 18.04.1917 w Dolsku – zm. 18.12.1987.

Po wojnie uzyskuje tytuł lekarza medycyny. Następnie, od 1951 roku przez ponad 30 lat, pełni funkcję dyrektora Zakładu Leczniczo-Wychowawczego dla Dzieci Kalekich w Świebodzinie. Z jednej strony jest wybitnym lekarzem, z drugiej zaś strony – świetnym organizatorem i wychowawcą. Dziś ośrodek nosi imię doktora Lecha Wierusza.

Opracowuje nowatorskie metody protezowania kończyn, wdraża również oryginalną technikę leczenia operacyjnego skoliozy. Konstruuje autorski zestaw instrumentów chirurgicznych i specjalistyczny stół do zakładania gorsetów gipsowych.

Utrzymuje kontakty z wieloma ośrodkami medycznymi na świecie.

W połowie lat 50-tych Lech Wierusz zakłada szpital ortopedyczny w Hamhŭng w Korei Północnej. Przez dwa lata pracuje w nim i edukuje lokalny personel.

Kraj był wówczas w trudnym okresie odbudowy zniszczeń po wojnie z Amerykanami. Należy pamiętać, że polski lekarz ratował Koreańczyków z wojennego kalectwa. Właśnie tam, w tym odległym kraju, dwie wrodzone cechy Doktora, czyli pracowitość i cierpliwość, zjednały mu dozgonnych przyjaciół. Wyjechał stamtąd pozostawiając po sobie trwałą pamięć w ludziach.” [cyt.1]

Korzystano m.in. z: sosw.swiebodzin.pl, opty.info, [cyt. 1] artykuł Gustawa Łapszyńskiego i Zenona Piszczyńskiego „Pamięć o Doktorze”

Foto: sosw.swiebodzin.pl

MEDYCYNA