Robert Chodasiewicz
Robert Chodasiewcz polskaswiatu.pl

ROBERT ADOLF CHODASIEWICZ, ROBERTO ADOLFO CHODASIEWICZ

„Ojciec argentyńskiej aeronautyki”, inżynier wojskowy, organizator służby topograficznej Argentyny, dyrektor kolei.

Ur. 29.02.1832 w Wilnie zm. 17.08.1896 w Buenos Aires.

Pod przymusem trafia do rosyjskiej szkoły wojskowej. Chodasiewicz bierze udział w wojnie krymskiej po stronie rosyjskiej, jednak w roku 1855 przechodzi na stronę brytyjską. Wyjeżdża najpierw do Anglii, potem do Turcji jako inżynier topograf. W roku 1862 udaje się do Stanów Zjednoczonych, następnie angażuje się w walkę w wojnie secesyjnej po stronie Unii. Trzy lata później, za namową argentyńskiego ministra Domingo Sarmiento, wyjeżdża do Argentyny.

Wykorzystując swoje doświadczenie z USA, konstruuje balon obserwacyjny. W lipcu 1867 roku dokonuje pierwszego (z ogółem dwudziestu wykonanych podczas wojny koalicji Argentyny, Brazylii i Urugwaju przeciwko Paragwajowi) w Ameryce Południowej zwiadu lotniczego. W roku 1870 otrzymuje argentyńskie obywatelstwo. Roberto Alberto Chodasiewicz jest po drugiej stronie globu postacią ogólnie znaną, otaczaną powszechnym szacunkiem. Po zakończeniu służby w armii organizuje argentyńską służbę topograficzną, zostaje także dyrektorem kolei.

W 1890 roku Robert Chodasiewicz zakłada Polskie Towarzystwo Demokratyczne, która jest pierwszą organizacją polonijną w Ameryce Południowej.

Korzystano z: earlyaviators.com, samoloty.pl, „Niezwykłe dzieje pułkownika Roberta Chodasiewicza z Argentyny” – audycja z cyklu „Polacy na szerokim świecie”, Polskie Radio

POLACY DLA ARGENTYNY