Mieczysław Najdorf
Mieczysław Najdorf

MIECZYSŁAW NAJDORF, MENDEL NAJDORF, MIGUEL NAJDORF

Arcymistrz szachowy, drugi w rankingu zawodnik świata w połowie lat 40-tych. Trzykrotny reprezentant Polski i jedenastokrotny reprezentant Argentyny na olimpiadach szachowych.

Ur. 15.04.1910 r. w Grodzisku Mazowieckim – zm. 5.07.1997 r. w Maladze.

Szachowy uczeń mistrzów Dawida Przepiórki i Ksawerego Tartakowera. Zdobywca brązowego medalu na olimpiadzie szachowej w Sztokholmie w roku 1937 i srebrnego medalu na olimpiadzie w Buenos Aires rozgrywanej w krytycznym momencie, mianowicie na przełomie sierpnia i września roku 1939. Po wybuchu wojny, podobnie jak większość uczestników olimpiady, m.in. całe drużyny Polski i Niemiec, pozostaje w Argentynie. Dowiaduje się, że podczas wojny wszyscy jego najbliżsi giną.

W roku 1944 otrzymuje obywatelstwo Argentyny i jako Miguel Najdorf zdobywa kolejne medale na olimpiadach szachowych – srebrne w Dubrowniku w roku 1950, Helsinkach w roku 1952, Amsterdamie w roku 1954, a także brązowy w roku 1962 w Warnie. Gra na bardzo wysokim mistrzowskim poziomie do późnych lat. Utrzymuje się w pierwszej setce światowego rankingu szachowego, będąc w wieku 74 lat.

Na zakończenie: po wojnie Mieczysław Najdorf jest jednym z najbogatszych Argentyńczyków, z powodzeniem prowadząc własne towarzystwo ubezpieczeniowe.

Korzystano z: en.wikipedia.org, chessgames.com

Foto: commons.wikimedia.org, Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Dziękujemy za pomoc Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Buenos Aires.

POLACY DLA ARGENTYNY