Mieczysław Najdorf, Foto: commons.wikimedia.org, Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Mieczysław Najdorf, foto: Attribution-Share Alike 3.0 Unported via Wikimedia Commons

MIECZYSŁAW NAJDORF, MENDEL NAJDORF, MIGUEL NAJDORF

Arcymistrz szachowy, drugi zawodnik świata w połowie lat 40., trzykrotny reprezentant Polski i jedenastokrotny reprezentant Argentyny na olimpiadach szachowych.

Ur. 15.04.1910 w Grodzisku Mazowieckim – zm. 5.07.1997 w Maladze.

Szachowy uczeń mistrzów Dawida Przepiórki i Ksawerego Tartakowera. Zdobywca brązowego medalu na olimpiadzie szachowej w Sztokholmie w roku 1937 i srebrnego medalu na olimpiadzie w Buenos Aires. Ta ostatnia rozgrywana jest w krytycznym momencie historii XX wieku, mianowicie na przełomie sierpnia i września roku 1939. Po wybuchu wojny, podobnie jak większość uczestników olimpiady, m.in. całe drużyny Polski i Niemiec, pozostaje w Argentynie. Podczas wojny wszyscy jego najbliżsi giną.

11 listopada 1950, Nederlands: Collectie / Archief : Fotocollectie Anefo, domena publiczna

W roku 1944 otrzymuje obywatelstwo Argentyny i jako Miguel Najdorf zdobywa kolejne medale na olimpiadach szachowych – srebrne w Dubrowniku w roku 1950, Helsinkach w roku 1952, Amsterdamie w roku 1954, a także brązowy w roku 1962 w Warnie. Gra na bardzo wysokim mistrzowskim poziomie do późnych lat. Utrzymuje się w pierwszej setce światowego rankingu szachowego, będąc w wieku 74 lat.

23 listopada 1950 roku, otwarcie turnieju szachowego w Amsterdamie, Zdzisława Najdorfa i dra Maksa Euwe słodkimi przysmakami częstuje Święty Mikołaj i Czarny Piotruś, domena publiczna
23 listopada 1950 roku, otwarcie turnieju szachowego w Amsterdamie, dra Maksa Euwe oraz Mieczysława Najdorfa słodkimi przysmakami częstuje Święty Mikołaj i Czarny Piotruś, domena publiczna

Na zakończenie: po wojnie Mieczysław Najdorf jest jednym z najbogatszych Argentyńczyków, z powodzeniem prowadząc własne towarzystwo ubezpieczeniowe.

Korzystano m.in. z: chessgames.com

Dziękujemy za pomoc Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Buenos Aires.

POLACY DLA ARGENTYNY