ANDRZEJ UDALSKI
Jeden z najwybitniejszych współczesnych astrofizyków świata, projektant i konstruktor, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UW. Członek zagraniczny United States National Academy of Science.
Ur. 22.01.1957 r. w Łodzi.
W roku 1992 tworzy projekt OGLE, czyli Optical Gravitational Lensing Experiment i staje na jego czele. Pierwotnym celem zespołu naukowców jest rozwikłanie zagadki tzw. ciemnej materii. Przy okazji tych badań gromadzona i analizowana jest ogromna ilość danych, w konsekwencji pojawiają się kolejne ważne pytania i problemy do rozwikłania. Wykorzystując zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego odkrywa wraz ze współpracownikami kilkadziesiąt planet pozasłonecznych.
W roku 2017 prof. Andrzej Udalski zostaje laureatem prestiżowej nagrody Dan David Prize „za wiodący wkład w rozwój nowej dziedziny badań astronomicznych – wielkoskalowych przeglądów nieba prowadzonych w szerokim zakresie skal czasowych”.
W roku 2018 otrzymuje dwie ważne nagrody: Tycho Brahe Prize Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego (EAS) „w uznaniu wiodącej roli w projekcie OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) – jednego z najbardziej udanych i najdłużej działających przeglądów fotometryczej zmienności nieba”, a także Medal Karla Schwarzschilda – najważniejszą nagrodę w dziedzinie astronomii i astrofizyki w Niemczech, przyznawaną przez niemieckie Astronomische Geselschaft. Dwa lata później otrzymuje nagrodę rządu Chile za dokonania w dziedzinie astronomii.
Jest autorem i współautorem ogółem ok. 500 prac publikowanych w najbardziej renomowanych czasopismach naukowych na świecie (m.in. „Science” i „Nature”).
Korzystano z: PAP – Nauka w Polsce
Foto: prof. Udalski podczas publicznego wykładu, PAU, Kraków.