Stefan Tyszkiewicz

STEFAN TYSZKIEWICZ

Inżynier i wynalazca, konstruktor m.in. innowacyjnych wózków inwalidzkich, dzięki którym można było pokonać schody, dyktafonów, samochodu rajdowego i wykrywaczy min przeciwpiechotnych.

Ur. 24.11.1894 w Warszawie – zm. 6.02.1976 w Londynie.

Stefan Tyszkiewicz, a właściwie hrabia Stefan Eugeniusz Tyszkiewicz-Łohojski, od wczesnej młodości interesuje się techniką. Prawo jazdy zdobywa jako czternastolatek.

Studiuje na Uniwersytecie Oksfordzkim, musi jednak przerwać naukę ze względu na wybuch I wojny światowej. Podczas wojny działa jako ochotnik rosyjskiego Czerwonego Krzyża. W roku 1917 żeni się z Heleną Georgijewną Romanową von Leuchtenburg. Cztery lata później podejmuje studia na nowo, tym razem w paryskiej École des Sciences Politiques, będąc równocześnie wolnym słuchaczem na uczelniach technicznych.

W 1924 roku rozpoczyna prace nad własną konstrukcją samochodu. Zakłada spółkę Automobiles Ralf Stetysz, która w efekcie produkuje pojazd w dwóch wersjach. Samochód Tyszkiewicza spotyka się z aprobatą konsumentów, odnosi sukcesy na imprezach sportowych i turystycznych, w tym rajdach.

Stefan Tyszkiewicz i mechanicy, rajd w roku 1925, domena publiczna, zbiory NAC
Stefan Tyszkiewicz i mechanicy, rajd w roku 1925, domena publiczna, zbiory NAC

W roku 1944 konstruuje urządzenie do wykrywania i unieszkodliwiania min przeciwpiechotnych.

W 1958 roku zdobywa grand prix na Expo w Brukseli za autorskie dyktafony. Później konstruuje jeszcze innowacyjne wózki, pozwalające na pokonywanie schodów, za co dostaje złote medale na wystawach w Genewie i Nowym Jorku.

Zaprojektowany przez Tyszkiewicza zszywacz do papieru zdobywa wyróżnienia w 1965 w Brukseli, a także w roku 1972 w Genewie.

Stanisław Tyszkiewicz umiera w Londynie i zostaje pochowany na tamtejszym Cmentarzu Brompton.

Korzystano m.in. z: Encyklopedia PWN

POLSKIE ODKRYCIA I WYNALAZKI