HENRYK HRYNIEWSKI, Генрик Гриневский
Grafik, malarz, profesor rysunku tbiliskiej ASP, architekt, działacz społeczny, badacz architektury Gruzji, ilustrator.
Ur. w 1869 w Kutaisi – zm. zamordowany przez NKWD 4.03.1938 w Gruzji.
Po śmierci ojca wyjeżdża z matką do Włoch. Szkołę średnią i Akademię Sztuk Pięknych kończy we Florencji. Dodatkowo w niemieckim Karlsruhe przez dwa lata studiuje architekturę. W roku 1898 osiada w Tbilisi, aby badać zabytki gruzińskiego średniowiecza.
Od 1902 roku jest członkiem Kaukaskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych, następnie – w latach 1904-1918 jego sekretarzem oraz nauczycielem rysunku w Szkole Malarstwa i Rzeźby prowadzonej przy Towarzystwie. Ponadto w latach 1918–1921 sprawuje funkcję jej dyrektora.
W 1921 roku Henryk Hryniewski zostaje profesorem rysunku architektonicznego na Wydziale Architektury ASP i wykładowcą perspektywy. Od roku 1927 jest prorektorem ds. nauki całej tbiliskiej ASP.
W roku 1914 wykonuje ilustracje do dzieł „ojca gruzińskiego romantyzmu”, czyli Ilii Czawczawadze. Projektuje bryłę i wnętrza Banku Szlacheckiego (obecnie Biblioteka Parlamentu Gruzji). Tworzy ikonostas i detale architektoniczne w świątyni Kaszweti Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego w Tbilisi.
Aresztowany przez NKWD podczas „operacji polskiej” tzw. wielkiej czystki w roku 1937, zostaje rozstrzelany 4 marca 1938 roku.
Korzystano z: „Działalność polskich architektów w Tbilisi w XIX i początku XX wieku” Janusz Opaska, „Artystyczne dokonania Polaków w Gruzji” Janusz Mróz, pl.wikipedia.org.
Foto: commons.wikimedia.org