PIOTR SKUBISZEWSKI
Historyk sztuki, znawca sztuki średniowiecznej, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Poitiers, pisarz, redaktor, popularyzator nauki.
Ur. 27.08.1931 w Borzykowie koło Wrześni.
Syn Anieli Leitgeber i Ludwika Skubiszewskiego – lekarza, profesora Uniwersytetu Poznańskiego. Studiuje w latach 1949-1954 w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Poznańskiego. Lata 1957-58 spędza w Centre d’Etudes Supérieures de Civilisation Médiévale we francuskim Poitiers. Następnie wraca do Polski, doktorat uzyskuje w kraju w roku 1958, a habilitację w 1964.
Kariera profesora w Polsce obejmuje początkowo pracę naukowo-dydaktyczną na Uniwersytecie Poznańskim (1953-1964) a także w Instytucie Sztuki PAN (1955-57 oraz 1965-67). W roku 1967 prof. Skubiszewski obejmuje kierownictwo Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej. Następnie, w latach 1970-1981, szefuje już całemu Instytutowi Historii Sztuki UW. 23 sierpnia 1980 roku zostaje sygnatariuszem apelu 64 uczonych, pisarzy i publicystów do władz o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami.
FRANCJA, SZWECJA, USA
Pierwsze wykłady zagraniczne prowadzi na Uniwersytecie w Uppsali pod koniec lat sześćdziesiątych, w połowie kolejnej dekady naucza w Kansas University. W roku wprowadzenia stanu wojennego rozpoczyna prawie dwudziestoletni okres pracy jako wykładowca na Uniwersytecie w Poitiers, do roku 1987 jako professeur associé, następnie – profesor tytularny.
Staje się światowego formatu ekspertem w dziedzinie gotyckiej rzeźby i romańskiego złotnictwa, ikonografii hagiograficznej, a także znawcą dzieł Wita Stwosza.
Hagiografia to literatura opisująca świętych – biografie i legendy o nich. Słowo pochodzi z greki starożytnej: hagio – oznacza „święty”, graphein – „pisać”.
W latach 1994-99 jest redaktorem naczelnym „Cahiers de Civilisation Médiévale”.
Należy do paryskiej Académie Européenne des Sciences, des Arts et des Lettres, Braunschweigische Wissenschaftliche Gesellschaft oraz Société des Antiquaires de l’Ouest.
Korzystano m.in. z: pan.pl, ihs.uw.edu.pl, „Jak patrzeć na sztukę średniowieczną? Wykład i oprowadzanie po Galerii Sztuki Średniowiecznej” wszechnica.org.pl